Bilgisayar kullanımında mesleki risk faktörleri ve elektromanyetik dalgalarının insan sağlığına etkilerinin incelenmesi
Study an professional risk factors of computer use and the influence of electromagnetic waves on human health
  1. Tez No: 155974
  2. Yazar: SEMA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERCÜMENT DİZDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
BİLGİSAYAR KULLANIMINDA MESLEKİ RİSK FAKTÖRLERİ VE ELEKTROMANYETİK DALGALARININ İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Sema GÖKÇE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Günümüze kadar yapılan çalışmalar, sürekli bilgisayar kullanımından dolayı en sık şikayetlerin baş ağrısı, bel ve sırt tutulmaları, el ve kol eklemlerinde ağrılar ve iş stresi olarak özetlenebilir. Ancak, bilgisayarlardan yayılan radyasyonların görsel sağlık için tehlikeli olup olmadığı o kadar gündeme gelmemektedir. Özellikle bilgisayar ekranlarından yayılan Elektro Manyetik Radyasyon Dalgalarının (EMRD) vücudun en hassas uzvu olan gözler üzerinde nasıl bir sağlık riski oluşturduğu merak konusudur. Bilgisayar teknolojisinin hızla geliştiği günümüzde, çalışanların sağlık sorunları ile iş verimliliğinin çalışma yeri ergonomisi ile bağlantısı olduğu düşünülerek, bu çalışmada, sürekli bilgisayar kullanıcılarında insan sağlığını etkileyen mesleki risk faktörleri gözden geçirilmiş ve EMRD'ın gözler üzerindeki etkisi bir alan çalışması ile araştırılmıştır. Bilim Kodu : 802 Anahtar Kelimeler : Ergonomi, Mesleki Riskler, EMERD ve Göz Sağlığı Sayfa Adedi : 79 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ercüment N. DİZDAR
Özet (Çeviri)
11 STUDY AN PROFESSIONAL RISK FACTORS OF COMPUTER USE AND THE INFLUENCE OF ELECTROMAGNETIC WAVES ON HUMAN HEALTH (M.Sc. Thesis) Sema GÖKÇE GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT Studies done sofar can be summerized that most often complaints due to computer wage are headaches, backaches, hand, joints and arm joints aches and work stress. But, it is not talked about the sight - seeing problems caused by the radiation emitted from the computers. Especially, it is not clear that the electro manyetic radiation emitted from the monitors has an health effect on the eyes. Health care problems of working people and work efficiency are closely related with ergonony of the working environment. In this study, occupational risk factors on the contineously computer using persons were examined and effects of electromagnetic radiation on the eyes was investigated with an area specific study. Scientific code : 802 Key words : Ergonomy, occupational risks, EMR and eye health Number of pages : 79 Adviser : Asist. Prof. Ercüment N. DİZDAR