Binalarda ısı kaybı ve maliyet analizi ile uygun yalıtımın belirlenmesi
Appropriate insulation study in buildings through heat loss and cost analysis
- Tez No: 155977
- Danışmanlar: PROF.DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
BİNALARDA ISI KAYBI VE MALİYET ANALİZİ İLE UYGUN YALITIMIN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Fuat MORGÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2004 ÖZET Bu çalışmanın amacı binalarda ısı kaybı ve maliyet analizi ile en uygun ısı yalıtımlı duvar detayının belirlenmesidir. Çalışmada, binaların duvarlarında sık kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve uygulamaları teknik açıdan incelenmiş ve ardmdan da bu uygulamalar ekonomik açıdan değerlendirilmiştir. Teknik analizde ısı kaybı hesabı yapılmıştır. Ekonomik analizde ise bina için yaşam döngüsü maliyeti ve yakıt masrafı hesaplanmıştır. Tüm bu çalışmalar için örnek bir bina tespit edilmiş olup, bu binanın duvarlarına dört farklı yalıtım detayı uygulanmıştır. Standartlara uygun şekilde yapdan hesaplamalar ile bina için en uygun yalıtım detayı belirlenmiştir. İncelemeye alınan yalıtımlı duvar detaylarından en uygunu binanın yaşam ömrü boyunca en düşük ısı kaybı ile en ekonomik sonucu veren mineral yün ile mantolama yoluyla yalıtım uygulamasıdır. Bu uygulamada, dış duvar için ısı geçirgenlik katsayısı 0,472 W/ m2.K, bina özgül ısı kaybı ise 1750,46 W/K değerleri ile çalışmadaki en düşük ısı kaybı oranı ortaya çıkarken uygulamanın yaşam döngüsü maliyeti de 40 yd sonunda tüm uygulamalar arasmda en düşük miktar olan 1,5 trilyon TL'nin altında çıkmıştır. Bilim Kodu : 625.04.02 Anahtar Kelimeler : Isı yalıtımı, maliyet verimliliği, duvar yalıtımı Sayfa Adedi : 119 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Haşmet TÜRKOĞLU
Özet (Çeviri)
11 APPROPRIATE INSULATION STUDY IN BUILDINGS THROUGH HEAT LOSS AND COST ANALYSIS (M.Sc. Thesis) Mehmet Fuat MORGÛL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY April 2004 ABSTRACT The aim of this study is to determine the appropriate insulation detail in buildings by analyzing the heat loss and total cost. In this study, the commonly used heat insulation materials and applications used in the walls of the buildings were analyzed as for technical and economic reasons. The heat loss was calculated in technical analysis. The life cycle cost and fuel cost of the building were calculated in economy analysis. For these studies a sample building was selected and four different types of insulation were applied to the walls of this building. The optimum insulation detail was determined through appropriate calculations according to the standards. Among all the insulation details, mineral wool coating yields the least heat loss and provides the most economic result within the life cycle of the building. This application yields a heat transfer coefficient of 0,472 W/ m2.K (for the wall) and a specific heat loss of 1750,46 W/K (for the building) which is the least heat loss amount in the study and the life cycle cost of the building at the end of 40 years is below 1,5 trillion TL which is the most economic result of the study. Science Code : 625.04.02 Key Words : heat insulation, cost efficiency, wall insulation Page Number : 119 Advisor : Prof. Dr. Haşmet TÜRKO?LU