Malzeme taşıma sistemlerinin seçilmesine yönelik bir uzaman sistem geliştirilmesi
Development of an expert system which will be used in the selection of material handling systems
  1. Tez No: 155976
  2. Yazar: AHMET ÖZGÜR İPEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
MALZEME TAŞIMA SİSTEMLERİNİN SEÇİLMESİNE YÖNELİK BİR UZMAN SİSTEM GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Özgür İPEK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2004 ÖZET Malzeme taşıma, herhangi bir şekildeki malzemenin taşınması, bir araya getirilmesi veya stoklanmasını sağlayan işleyiştir. Günümüzdeki mevcut malzeme taşıma cihazları yelpazesinin genişliği düşünüldüğünde, bunların arasından bir üretim sistemine en uygun olanını seçmek bir hayli zor bir iştir. İster yeni bir fabrika kurulacak olsun, isterse varolan bir fabrikanın malzeme taşıma sisteminin iyileştirilmesi olsun, malzeme taşıma sistemi seçiminin hayati bir önemi vardır çünkü malzeme taşıma maliyetleri tüm üretim maliyetlerinin %13-40'ını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, malzeme taşıma sistemleri seçiminin daha kolay ve doğru yapılmasına yardımcı bir uzman sistem geliştirilmiştir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Malzeme taşıma, Uzman sistemler, AHP, TOPSIS Sayfa Adedi : 145 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç Dr. Mustafa YURDAKUL
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF AN EXPERT SYSTEM WHICH WILL BE USED IN THE SELECTION OF MATERIAL HANDLING SYSTEMS (M.Sc. Thesis) Ahmet Özgür İPEK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2004 ABSTRACT Material handling is the process of transportation, collection, and storage of materials. With the wide range of material handling equipments available today, determination of the best equipment type for a given production scenario is a very difficult task. The selection of a material handling system is a vital factor whether it is for a new facility or for the redesign of an existing facility because handling costs generally account up to 13-40% of the production costs. In this study, an expert system, that makes the selection of material handling equipment easier and better, is developed. Science Code : 919 Key Words : Material handling, Expert systems, AHP, TOPSIS Page Number: 145 Adviser : Asst. Prof. Mustafa YURDAKUL