Çiçekdağı-Mahmutlu (Kırşehir) jeotermal alanının jeolojisi ve kullanım olanakları
Geology and opportunities of Çiçekdaği-Mahmutlu (Kirşehir) geothermal field
  1. Tez No: 814018
  2. Yazar: VOLKAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Jeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Jeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnceleme alanı Kırşehir'in yaklaşık olarak 31 km kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Alanda Mahmutlu köyünün kuzeyinde yüzeye çıkan üç adet doğal kaynak bulunmaktadır. Çevresinde jeotermal sahanın potansiyelinin ortaya çıkarılması için belirlenen anomali noktalarında 2 adet jeotermal araştırma sondajı yapılmıştır. Sondajların birincisi ÇM-1 331,20 metrede ikincisi de ÇM-2 1149,00 metrede tamamlanmıştır. ÇM-1'de 73,2 °C ve ÇM-2'de 76,5 °C sıcaklıklarında su elde edilmiştir. Çalışma alanındaki kaynak ve sondaj sularında yapılan jeotermometre uygulamalarında 88-94 °C arasında kabul edilebilir değerler bulunmuştur. Kuyu sıcaklıkları sera ısıtması için uygun görülmüş ve bu jeotermal sıcaklık değerlerine uygun sera modelleri araştırılmaya başlanmıştır. Bölgeye kurulacak serada topraksız domates üretimi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is located approximately 31 km northeast of Kırşehir. There are three natural springs in the area north of Mahmutlu village that come to the surface. In order to reveal the potential of the geothermal field in its vicinity, 2 geothermal research drillings were carried out at the determined anomaly points. The first of the drillings was completed at CM-1 at 331.20 meters and the second at CM-2 at 1149.00 meters. Water was obtained at 73.2 °C in CM-1 and 76.5 °C in CM-2. Acceptable values between 88-94 °C were found in geothermometer applications made in spring and drilling waters in the study area. Well temperatures were found suitable for greenhouse heating and greenhouse models suitable for these geothermal temperature values were started to be researched. Soilless tomato production is planned in the greenhouse to be established in the region.