Çevrim içi sınav sistemine ilişkin öğretmen görüşleri
Opinious of the teachers about on-line exam system
  1. Tez No: 156006
  2. Yazar: ORHAN ECEMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENİAN TEKİNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışması, sınıf içi eğitiminde kullanılması önerilen çevrim içi sınav sistemi hakkında öğretmenlerin görüşlerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Uygulama Ankara ili Mamak Battalgazi Endüstri Meslek Lisesinde gerçekleştirilmiş ve öğretmenlere anket formları dağıtılmıştır. Anket formları kişisel özelliklerin belirlenmesi ve çevrim içi sınav sistemi değerlendirilmesine yönelik sorulan içeren iki bölümden oluşmaktadır. Çevrim içi sınav sisteminin değerlendirilmesine yönelik sorular hazırlık, uygulama, değerlendirme aşamalarından oluşmaktadır. Öğretmenlerin kişisel özelliklerini yansıtan veriler, frekans ve yüzde şeklinde tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. Çevrim içi sınav sisteminin değerlendirilmesine yönelik sorularla kişisel değişkenler arasındaki fark! ılık! arın karşılaştırılmasında ki-kare yöntemi ile istatistiksel analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, çevrim içi sınav sistemi değerlendirme anketinde hazırlık ve uygulama aşamalarındaki soruların kişisel özelliklere bağımlı olduğu ve sonuçta, çevrim içi sınav sistemine yönelik hizmet içi eğitim faaliyetleri ile öğretmenlerin bu sınav sistemi ile ilgili bilgi ve tecrübelerinin artırılmasının eğitim-öğretim süreçlerine katkılar sağlayacağı söylenebilir.Anahtar Kelimeler : Çevrim İçi Sınav Sistemi, Ölçme Değerlendirme
Özet (Çeviri)
This thesis study has been done with the aim of evaluating the opinions of the teachers related to on-line exam systems suggested to use in in-class education. The application has been carried out in Mamak Battalgazi Endüstri Meslek Lisesi and the questionnaire forms have been delivered to the teachers. The survey form has been composed of the two parts. These parts determining the personal qualities and the questions about evaluating on-line exam system. Evaluation type questions have been composed of preparation, application and evaluation stages. The data reflecting the personal qualities of the test subjects have been tabled by using the frequency and percentage and these data have been tried to be interpreted. Chi-square test has been used in contrasting the differences between evaluation type questions and personal factors. According to the findings, In the evaluation questionnaire of the on-line exam system, it can be said that the problems at the preparation and application levels depends on of personal qualities and as a result, it can be said that in- service training facilities for on-line exam system and increasing teachers knowledge and experiments about this system contribute to the education and training process.Key Words : On-line exam system, evaluation