Tamamlayıcı sosyal güvenlik kurumlarından olan OYAK'ın konut sektöründeki rolü ve kullanıcı beklentileri; Çankaya ve Çayyolu örneği
The role of OYAK one of the complementary social security organisations in housing sector and consumers expectation; the examples of Çankaya and Çayyolu
  1. Tez No: 156005
  2. Yazar: EMİN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DEMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
TAMAMLAYICI SOSYAL GÜVENLİK KURUMLARINDAN OLAN OYAK'IN KONUT SEKTÖRÜNDEKİ ROLÜ VE KULLANICI BEKLENTİLERİ; ÇANKAYA VE ÇAYYOLU ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Emin TASDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Türkiye'de Cumhuriyet sonrası kurulan hükümetler, vatandaşların en temel gereksinimlerinden biri olan konut ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli politikalar uygulamışlardır. Uygulanan toplumsal politikalar sonucu, devlet tarafından desteklenen kurumlar ve sosyal güvenlik kurumlan da üyelerinin konut ihtiyaçlarını gidermek amacıyla uygulamalarda bulunmuşlardır. Çalışmada, temel kavramlar açıklanmış, konut, komşuluk ve sosyal güvenlik kurumları tanımlanmış, sosyal güvenlik kurumlarının ve tamamlayıcı sosyal güvenlik kurumu olan OYAK'ın, konut sektöründeki rolü ve finansman konusunda yaptığı çalışmalar araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, OYAK'ın konut politikası sonucu Ankara Çankaya ve Çayyolu toplu konut alanlarında saha çalışması yapılarak, kullanıcıların konutlardan memnuniyetleri ölçülmüştür. Belli bir meslek grubundaki kişilerin konut tercihleri belirlenerek, ortak konut alanını paylaşmalarının olumlu ve olumsuz özellikleri ve komşuluk ilişkileri değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 807 Anahtar Kelimeler : Konut, komşuluk, sosyal güvenlik, Ordu Yardımlaşma Kurumu (O YAK) Sayfa Adedi : 152 Tez Yöneticisi : Dr. Demet EROL
Özet (Çeviri)
11 THE ROLE OF OYAK, ONE OF THE COMPLEMENTARY SOCIAL SECURITY ORGANISATIONS, IN HOUSING SECTOR AND CONSUMERS EXPECTATION; THE EXAMPLES OF ÇANKAYA AND ÇAYYOLU (MJSc Thesis) Emin TAŞDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT Following the foundation of Turkish Republic, the governments have implemented numerous and various policies in order to meet the most essential need of its citizens - housing. As a result of application of these politicies, organisations that are supported by the government have performed substantial work on the issue. In addition, the social security institutions have carried out several projects in order to meet the demand for housing. The study at hand initially tries to identify the characteristics and different aspects of housing, neighborship and the role of social security organisations. Following the above, the role and project investments of the social security institutions and Armed Forces Pension Fund (OYAK), as a complementary social security institution have been studied. The study includes an empirical review with a view to measuring the satisfaction of the consumers in the housing areas of Çankaya and Çayyolu by means of a statistical survey. The preferences of persons and families living in the estates have been evaluated in terms of identifying the positive and negative aspects of living in the same estates as well as its consequences on the quality of neighborship.