Kontrol grafiklerinin ekonomik tasarımı ve Taguchi'nin kayıp fonksiyonu
Economic design of control charts and Taguchi's loss function
  1. Tez No: 156030
  2. Yazar: BEHZAD AZARMİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
KONTROL GRAFİKLERİNİN EKONOMİK TASARIMI VE TAUCHI'NİN KAYIP FONKSİYONU (Yüksek Lisans Tezi) Behzad AZARMI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2004 ÖZET Proses kontrol grafikleri 20. Yüzyılın başlarında Walter A. Shewhart tarafından icat edilerek kullanılmaya başlamıştır. Kontrol grafikleri 3 parametre; örnek sayısı, örnekleme aralığı ve kontrol limitleri katsayısının belirlenmesi ile tasarlanır. Bu üç parametre çeşitli ekonomik maliyetlere neden olduğundan, parametrelerin ekonomik olarak belirlenmesi 1956 'dan başlayarak araştırılmaya başlamıştır. Taguchi metodu ve onun özü olan kayıp fonksiyonu, prosesin kontrol limitleri içinde kaldığını yeterli bulmamakta, nominal değerden en ufak sapmayı ceza ile değerlendirmektedir. Dolayısıyla, kontrol grafiklerinin ekonomik tasarımı kayıp fonksiyonu ile yemden gözden geçirilebilir. Bu çalışmada X kontrol grafiğinin ekonomik modeli araştırılarak, Taguchi'nin kayıp fonksiyonu ile yemden modellenmiştir. İki model Excel yazılımı ile çözülerek, karşılaştırılmış tır. Bilim kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 919 kontrol grafikleri, ekonomik tasarım, kayıp fonksiyonu 67 Prof. Dr. Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
ECONOMIC DESIGN OF CONTROL CHARTS AND TAGUCHI'S LOSS FUNCTION (M. Sc. Thesis) Behzad AZARMI GAZI UNIVERSITY ISTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2004 ABSTRACT Process control charts in the beginning of 20th century was invented by Walter A. Shewhart and used. These charts are designed by determining 3 parameters; sample size, sampling interval, and coefficient of control limits. As determining these parameters cause different economical costs, economical determining of these parameters have been researched from 1956. Taguchi method and its heart -loss function- takes process protection in control limits insufficient and considers little deviate from nominal as loss. So, economic design of control charts by using Taguchi 's loss function have been reconsidered. In this study, economic model of X chart have been analyzed and remodelized by using Taguchi's loss function. Both models have been solved by Excel software and compared. Science Code Key Words Page Number Adviser 919 control graphics, economic design, loss function 67 Prof. Dr. Fevzi KUTAY