X ve R kontrol grafiklerinin çok amaçlı ekonomik tasarımının genetik algoritmalar yaklaşımıyla optimizasyonu
Optimization of the multi-objective economical design of the X and R control charts through genetic algorithms
- Tez No: 114802
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. AKİF BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
x VE R KONTROL GRAFİKLERİNİN ÇOK AMAÇLI EKONOMİK TASARIMININ GENETİK ALGORİTMALAR YAKLAŞIMIYLA OPTİMİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Bülent ALTUNKAYNAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışmada, istatistiksel kalite kontrolünde kullanılan x ve R kontrol grafiklerinin ekonomik tasarımı üzerinde durulmuştur. Kontrol grafiklerinin ekonomik tasarımının yanında, istatistiksel amaçlar da göz önüne alınarak çok amaçlı ekonomik tasarımları geliştirilmiştir. Elde edilen modeller karmaşık fonksiyon yapılarına sahiptir. Bu yüzden bu fonksiyonların optimizasyonunda modern sezgisel yöntemlerden biri olan genetik algoritmalardan yararlanılmıştır. Fonksiyonların genetik algoritmalarla optimizasyonu için bir Winpascal program kodu hazırlanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürde bulunan ve klasik sezgisel yöntemlerle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 406.01.01 Kontrol Grafiği, Ekonomik Tasarım, Genetik Algoritma 137 Yrd.Doç.Dr.M.Akif BAKIR
Özet (Çeviri)
OPTIMIZATION OF THE MULTI-OBJECTIVE ECONOMICAL DESIGN OF THE x AND R CONTROL CHARTS THROUGH GENETIC ALGORITHMS (Master Thesis) Bülent ALTUNKAYNAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this study, the economical design of the x and R control charts that are used in statistical quality control have been analysed. Besides economical design of the control charts, multi-objective designs have been developed, also taking into account the statistical purposes. The result models have complex functional structures. Therefore, genetic algorithms, which are one of the modern heuristic methods, are employed in the optimization of these functions. For the optimization of the functions through genetic algorithms, a“Winpascal”program code is prepared. The results have been interpreted by comparing with the results that are obtained through classical heuristic methods. Science Code Key Words Page Number Adviser 406.01.01 Control Chart, Economic Design, Genetic Algorithm 137 Yrd.Doc.Dr.M.Akif BAKER