Sensör yerleşim optimizasyonu
Optimization of sensor siting
- Tez No: 156036
- Danışmanlar: PROF.DR. BERNA DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
SENSÖR YERLEŞİM OPTİMİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Derya OKTAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Son yıllarda Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Karar Destek Sistemleri'yle birlikte artan bir şekilde kullanılmaktadır. CBS'nin artan uygulama alanları, temel CBS fonksiyonlarının yetersiz kalmasına ve özel çözüm yöntemlerine ihtiyaç duyulmasına yol açmıştır. Sensörlerin arazi üzerine yerleştirilerek, maksimum kapsama alanı sağlanması problemi de bu tip problemlerden biridir. Literatürde buna benzer çalışmalar bulunsa da, tartışmaya açılmış ve sensör konumlandırma ve sensör parametrelerinin optimizasyonu konusu üzerinde odaklanmış bir çalışma bulunmamaktadır.“Sensör Yerleşim Opimizasyonu”çalışması ile Genetik Algoritmalar kullanarak optimum hedef kapsamayı bulan sensörlerin k"num ve parametreleri belirlenebilmektedir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Genetik algoritma, Sensör yerleşim, CBS, görme, arazi Sayfa Adedi : 60 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Berna DENGİZ
Özet (Çeviri)
OPTIMIZATION OF SENSOR SITING (M.Sc. Thesis) Derya OKTAY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT In recent years, there is an increasing trend towards the use of Geographic Information Systems (GIS) in Decision Support Systems. While the number of application eras is increasing, the need of custom solutions to specific problems is also growing. Locating sensors on terrain having maximum coverage problem is another specific problem requiring custom solution. Although, there exists similar studies, neither they provide open solution paths to academic research world, nor they focus on finding out the sensor locations and sensor parameters.“Optimization of Sensor Siting in Geographic Information Systems”thesis work entitles finding out optimum sensor locations and parameters by means of Genetic Algorithms which gives optimum sensor coverage. Science Code : 919 Key Words : Genetic Algorithms, Sensor siting, GIS, visibility, terrain Page Number : 60 Adviser : Prof. Dr. Berna DENGİZ