Jaya algoritması kullanarak köprü türü yapılarda yapı sağlığı izlenmesinde optimal sensör sayısı ve konumunun belirlenmesi
Determination of optimal sensor number and placement in structural health monitoring of bri̇dge-type structures using the jaya algorithm
  1. Tez No: 944897
  2. Yazar: HÜLYA AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ulaşımın önemli bir parçası olan köprülerin güvenliğini sağlamak için yapı sağlığı izleme (YSİ) yöntemi geliştirilmiş olup, bu yöntem dinamik parametrelerdeki değişimi izleyerek olası hasarların erken tespitini sağlamaktadır. Tahribatsız bir kontrol yöntemi olan YSİ, köprülerin ulaşımı aksatmadan sürekli izlenmesine olanak tanımaktadır. Bu tez çalışmasında, köprü türü yapılarda YSİ sistemlerinin etkinliğini artırmak amacıyla optimum sensör sayısı ve konumlarının belirlenmesi üzerine bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Sensörlerin doğru sayıda ve konumda yerleştirilmesi hem izleme doğruluğunu artırmak hem de maliyet ve veri yoğunluğunu optimize etmek açısından kritik önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, optimum sensör sayısı ve konumlarının belirlenmesi sağlayan, MATLAB programı ile SAP2000-OAPI özelliklerinin ve Jaya algoritmasının etkin bir şekilde çalıştığı bir bilgisayar programı oluşturulmuştur. Modal güvence kriterinden türetilen mak-MAC, ort-MAC ve rms-MAC yöntemleri, amaç fonksiyonları olarak optimizasyon sürecinde kullanılmıştır. Oluşturulan programın etkinliğini göstermek için 17 ve 77 elemanlı iki boyutlu çelik kafes köprü modeli ile 396 elemanlı üç boyutlu çelik kafes köprü modelleri üzerinde sensör yerleşim optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Örnek olarak seçilen köprü modellerinden elde edilen sonuçlardan sensör sayısının artmasının doğruluğunu artırdığı ama belli bir noktadan sonra katkısının azaldığı ve oluşturulan program ile en iyi performans veren optimum sensör yerleşiminin (OSY) gerçekleştirilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the safety of bridges, a structural health monitoring (SHM) method has been developed, and this method provides early detection of possible damages by monitoring the changes in dynamic parameters. SHM, which is a non-destructive control method, allows continuous monitoring of bridges without disrupting transportation. In this thesis, a study was carried out on determining the optimum number and locations of sensors in order to increase the effectiveness of SHM systems in bridge-type structures. Placing the sensors in the correct number and location is of critical importance both in terms of increasing monitoring accuracy and optimizing cost and data density. In this direction, a computer program was created that allows determining the optimum number and locations of sensors, in which SAP2000-OAPI features and Jaya algorithm work effectively with MATLAB program. The mak-MAC, ort-MAC and rms-MAC methods derived from the modal assurance criterion were used as objective functions in the optimization process. In order to demonstrate the effectiveness of the created program, sensor placement optimization was performed on 17 and 77 element two-dimensional and 396 element three-dimensional steel truss bridge models. As an example, it was observed from the results obtained from the selected bridge models that it increased the sensor accuracy but after a certain point it decreased its contribution and increased the cost. With the created program, the optimum sensor placement (OSP) that gave the best performance was realized.