Çok ölçütlü akış tipi çizelgeleme problemleri için çözüm yaklaşımları
The solution approaches for multicriteria flowshop scheduling problems
  1. Tez No: 156037
  2. Yazar: TAMER EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTAN GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Çok ölçütlü akış tipi çizelgeleme problemleri son yıllarda en çok ilgi çeken konulardan biridir. Çok ölçütlü çizelgeleme problemleri arasında gecikme ölçütünün dahil edildiği problemler üzerinde oldukça sınırlı sayıda çalışma yapılmıştır. Bu tezde gecikme ölçütünün de yer aldığı altı problem ele alınmıştır. Bu problemlerden ilk üçü hazırlık zamanının işlem zamanına dahil edildiği problemlerdir. Bunlar; toplam tamamlanma zamanı (£]C) ve toplam gecikmenin (^T) ağırlıklı toplamını enküçükleme problemi, toplam gecikmenin ve maksimum tamamlanma zamanının (Cmax) ağırlıklı toplamını enküçükleme problemi, üçüncüsü ise toplam tamamlanma zamanı, toplam gecikme ve maksimum tamamlanma zamanının ağırlıklı toplamını enküçükleme problemidir. Literatürde hazırlık zamanlı çok ölçütlü akış tipi çizelgeleme problemleri üzerinde çok durulmamıştır. Bu nedenle yukarıda ele alınan üç problem hazırlık zamanının işlem zamanına dahil edilmediği durumda incelenmiştir. Bu problemlerin eniyi çözümlerini bulmak için iki tane tanısaydı programlama modeli kurularak 20 işe kadar çözülebilmiştir. Ayrıca uyarlanmış NEH yöntemi, tabu arama ve rassal arama yöntemleri kullanılarak 2500 işe kadar olan problemlerin çözümleri gerçekleştirilmiştir. BiAkış tipi çizelgeleme, çok ölçüt, tamsayılı programlama, sezgisel yöntemler, sıra-bağımsız hazırlık zamanı.
Özet (Çeviri)
Multicriteria flowshop scheduling problems have been one of the most attractive subjects in recent years. Among the multicriteria flowshop scheduling problems, very limited number of studies were performed on the problems which include tardiness criterion. In this thesis, six problems which include tardiness criterion were tackled. The first three of these problems are those in which the setup time was included in process time. The first one was the minimization problem of sum of weighted total completion time (J]C) and total tardiness (^T), the second problem was the minimization problem of sum of weighted total tardiness and makespan (Cmax). The third one was the minimization problem of sum of weighted total completion time, total tardiness and makespan. In literature, multicriteria flowshop scheduling problems including setup time were not considered much. For this reason, the three problems described above were studied by not including the setup time in the process time. In order to obtain the optimum solutions of these problems, up to 20 jobs were solved by setting up two integer programming models. In addition, the solutions of the problems with up to 2500 jobs were obtained by using the modified NEH method, tabu search and random search methods.Key Words : Flowshop scheduling, multicriteria, integer programming, heuristic methods, sequence-independent setup time.