1999-2003 döneminde Türkiye'deki ortaöğretim kurumlarının ÖSS'deki etkinliklerinin DEA-Malmquist TFP endeksi ile incelenmesi
Investigating the efficiency of secondary education in Turkey with DEA-Malmquist TFP index between the years 1999-2003 (in ÖSS)
  1. Tez No: 156039
  2. Yazar: MUSTAFA KÜÇÜKŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İHSAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
1999-2003 döneminde Türkiye'deki ortaöğretim kurumlarının öss'deki etkinliklerinin dea-malmquist tfp endeksi ile incelenmesi (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa KÜÇÜKŞİMŞEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2004 ÖZET Ülkemiz genç bir nüfusa sahiptir. Bu genç nüfusun iyi bir eğitim alması, giderek dünyaya daha fazla açılan ülkemizin rekabet gücünün artırılması bakımından önem kazanmıştır. İyi bir eğitim içinde bir yükseköğretim programına girmek gerekmektedir. Ülkemizde her yıl üniversiteye giriş sınavları yapılmakta ve kontenjanlar sınırlı olduğundan sınavlara katılan adayların büyük çoğunluğu bir yükseköğretim programına girememektedir. Bu noktada ortaöğretimde iyi bir eğitim almanın gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada ülkemizdeki 81 ilin ve buna bağlı olarak 7 coğrafi bölgenin 1999-2003 dönemlerinde ÖSS'deki etkinlikleri (statik etkinlik) VZA ile zaman içindeki değişimin incelendiği verimlilikteki büyümeleri (dinamik etkinlik) ise Malmquist TFP Endeksi kullanılarak ölçülmüştür. Çalışmada karar verme birimi olarak alman 81 il ve 7 coğrafi bölgeye ait etkinlik ölçümünde girdi değişkeni olarak öğrenci başına düşen öğretmen sayısı kullanılmıştır. Çıktı değişkeni olarak ÖSS'deki ortalama Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Türkçe, Tarih, Coğrafya, Felsefe netleri ve ÖSS'deki başarı yüzdesi kullanılmıştır. Bu çalışmada elde ettiğimiz sonuçlar toplu halde değerlendirildiğinde ortaöğretim kurumlarından üniversiteye geçişlerde bazı aksaklıklar göze çarpmaktadır. İller ve bölgeler arasındaki gelişmişlik farkları da öğrencilerin başarılarını etkileyen faktörlerdendir. Çalışmada bazı gelişmemiş bölgelerinde etkinlik düzeylerinin yüksek olduğu görülmektedir. Bunun sebebi bu bölgelerdeki öğrencilerin daha düşük puanlı11 fakülteleri tercih etmeleri ve bu bölgelerdeki fakültelerin puanlarının daha düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi :212 Etkinlik, Teknik etkinlik, Ölçek etkinliği, Veri zarflama analizi, Malmquist TFP endeksi. :82 : Doç. Dr. İhsan ALP
Özet (Çeviri)
Ill INVESTIGATING THE EFFICIENCY OF SECONDARY EDUCATION IN TURKEY WITH DEA MALMQUIST TFP INDEX BETWEEN THE YEARS 1999-2003 (IN ÖSS) (M.Sc. Thesis) Mustafa KÜÇÜKŞİMŞEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2004 ABSTRACT Our country has a young population. It is getting important to give a good education for this young population to increase the competiveness our worldwide opening country. In our country every year universty exams are made and many of the attenders can not succeed to enter universties because of the limitations. In this point, necessity of good secondary education appears. In this study, efficiency (static efficiency) of 81 cities and 7 geographic regions are measured with DEA and efficiency approvement (dinamique efficiency) are measured with Malmquist TFP index. In this study teacher per student is used as input criteria among 81 cities and 7 geographic regions. As out put criteria, success percentage and average net correct answers in Maths, Physics, Chemistry, Biology, Turkish, History, Geografhy and Philosophy in ÖSS is used. When the results of this study is evaluated, some defects can be seen while graduating from secondary schools to universites. The development differences between cities and regions are either one of factors which effects students success. It can also be seen in this study that, the efficiency of some undeveloped cities are high. The reason of this is the preference of low degreed faculties of the students of that region and and faculties in these regions have low degrees.IV Science Code : 212 Key Words : Efficiency, Technical Efficiency, Scale Efficiency, Data Envelopment Analysis, Malmquist TFP index. Page Number : 82 Adviser : Doç. Dr. İhsan ALP