Otomobil klima sisteminde performansa etki eden parametrelerin deneysel olarak incelenmesi
Experimental research of parameters affecting the performance in automobile air conditioner system
- Tez No: 156041
- Danışmanlar: PROF.DR. SAHİR SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yapılan bu çalışmada, buhar sıkıştırmalı bir otomobil klima sistemi kullanılarak bir deney düzeneği oluşturulmuş ve bu düzenek üzerinde performans deneyleri gerçekleştirilmiştir. Kondanser fan devri ve giriş hava sıcaklığı değiştirilerek yapılan deneylerde, yüksek kondanser fan devirlerinde performansın arttığı görülmüştür. Giriş hava sıcaklığındaki artışın soğutma tesir katsayısını arttırdığı fakat soğutma süresini uzattığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda otomobil için ısıl yük hesapları yapılmış ve mevcut olan bu sistemin bir otomobili ne kadar sürede istenilen sıcaklığa ulaştıracağı hesaplanmıştır.Anahtar Kelimeler : Otomobil klima sistemi, performans
Özet (Çeviri)
In this study, an experiment mechanism has been formed using a vapor compression automobile air conditioner system and performance experiments have been carried out using this mechanism. In the experiments made by changing condenser fan revolution and entry air temperature, it has been observed that performance increases in high condenser fan revolutions. It has been determined that the raise in entry air temperature increases coefficient of performance in refrigeration cycle, however, it lengthens refrigeration period. Thermal load calculations have also been made for the automobile and it has been calculated how long it will take for the existing system to make an automobile reach the requested temperature.Key Words : Automotive air conditioner system, performance