Bazı polimer-metal komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis of some polymer-metal complexes and elucidation of their structures
- Tez No: 156040
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
BAZI POLİMER-METAL KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE YAPILARININ AYDINLATILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ebru KAHRAMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Bu çalışmada, poliakrilamit (PAA), poli(etüen glikol) (PEG) ve poli(vinil alkol) (PVA) ile Fe(III), Co(II) ve Ni(ü) tuzlarının dokuz tane koordinasyon polimeri sentezlendi ve yapıları; magnetik, iletkenlik, spektral (UV-GB, FTIR) ve termogravimetrik (TGA) analizlerle karakterize edildi. Fe(III) ile hazırlanan tüm koordinasyon polimerinin tetrahedral yapıda olabileceği önerildi. Co(II) iyonunun PAA ile olan koordinasyonunda oktahedral, PEG ve PVA ile olan koordinasyonunda tetrahedral yapıda olduğu belirlendi. Ni(II) iyonunun PAA ve PEG ile olan koordinasyonunda oktahedral, PVA ile olan koordinasyonun ise kare düzlem yapıda olabileceği gösterildi. Ayrıca, kauçuğumsu bir yapıda elde edilen PVA-metal koordinasyon polimerlerinin çekme-gerilme deneyleri yapıldı ve sentezlenen PVA-Ni(II) koordinasyon polimerinin kopma geriniminin doğal kauçuk olan poliizopreninkinin yaklaşık %17'si kadar olduğu belirlendi. Sentezlenen polimer-metal komplekslerinin iletkenlikleri Dört Nokta (Four Probe) tekniği ile ölçüldü ve iletkenliklerinin İO^-IO"6 Sem'1 aralığında olduğu bulundu. Böylece, sentezlenen polimer-metal koordinasyon polimerlerinin, iletken polimerlerin kullanım alanlarında da kullanılabilinileceği önerildi. TGA analizleri sonucunda; PEG-metal ve PVA-metal koordinasyon polimerlerinde en yüksek termal kararlılığa sırasıyla 304°C ve 62°C ile Fe(ni)11 komplekslerinde; PAA-metal koordinasyon polimerlerinde ise 71°C ile Ni(II) kompleksinde ulaşıldı. Bilim Koda : 405.02.01 Anahtar Kelimeler : Koordinasyon polimeri, Kompleksler, Poliakrilamit, Poli(etilen glikol), Poli(vinil alkol) Sayfa Adeti : 68 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Bekir SARI
Özet (Çeviri)
m SYNTHESIS OF SOME POLYMER-METAL COMPLEXES AND ELUCIDATION OF THEIR STRUCTURES (M. Sc. Thesis) Ebru KAHRAMAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT In this study, the nine coordination polymers of Fe(III), Co(II) and Ni(II) salts have been synthesized using polyacrylamide (PAA), poly(ethylene glycol) (PEG) and poly(vinyl alcohol) (PVA) and their structures were characterized by magnetic and conductivity measurements, ultraviolet-visible (UV-VIS), FTIR spectroscopy and thermogravimetric analysis (TGA). The structures of Fe(ni) complexes in the all coordination polymers were found as tetrahedral. The structure of PAA-Co(n) coordination polymer was determined as octahedral geometry whereas PEG-Co(II) and PVA-Co(II) complexes showed as tetrahedral structure. PAA-Ni(II) and PEG-Ni(II) complexes have octahedral geometry whereas PVA-Ni(H) has a square planar structure. Besides, the stress- strain experiments of PVA-metal coordination polymers obtained rubber-like structure were carried out and the value of break strain of PVA-Ni(II) complex was found to be about 17% of natural rubber. The conductivities of the resulting polymer-metal complexes were measured by the four probe technique and were found in the range 10“5 -10”6 S cm"1. Thus, it was suggested that they can be used in the field of potential application of conducting polymers. From TGA analyses, it was found that PEG-Fe(III) and PVA-Fe(HI) complexes have the highest thermally stable with values of 304°C and 62°C, respectively. AmongIV the PAA-metal coordination polymers, PAA-Ni(II) complex has the highest thermally stable with value of 71 °C. Science Cod : 405.02.01 Key Word : Coordination polymer, Complexes, Polyacrylamide, Poh/(ethylene glycol), Poly(vinyl alcohol) Number of Pages : 68 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Bekir SARI