Myokard infarktüsü geçiren hastalara verilen sağlık eğitiminin bakım sonuçlarına etkisi
The influence of healh education given to the patients with myocardial infarction on the results of the care
- Tez No: 156200
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHTAP TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu araştırma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Yoğun Bakım ve Kliniği'nde ilk kez miyokard infarktüsü geçiren hastalara verilen planlı eğitimin bakım sonuçlarına (kan basmcı ve kolesterol düzeyi, kilo kontrolü, sigara kullanımı, diyete, ilaç kullanımı ve poliklinik kontrollerine uyum) etkisini incelemek amacı ile yan deneysel olarak yapılmıştır. Veriler, 30 Mart 2003-15 Şubat 2004 tarihleri arasında, 50'si deney, 50'si kontrol grubu olmak üzere 100 hastadan toplanmıştır. Veri toplamada; veri toplama formu ve kontrollerde bakım sonucu değerlendirme formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılımlar, ki-kare önemlilik testi, student t testi, Kruskal wallis varyans analizi, Mann Whitney U testi ve tek faktörde tekrarlı ölçümler için varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan tüm hastaların, yaş ortalaması 59.78±10.07 (42-86 yaş arası), %52'si (n=82) erkek, %18'i (n=18) kadın, %99'u (n=99) evli, %84'ü (n=84) ilkokul mezunu, %38'i (n=38) emeklidir. Deney grubundaki hastaların bakım sonucu 20.56±2.40, kontrol grubundaki hastalar ise 15.46±2.69 puan aldıkları saptanmıştır. Deney grubundaki hastaların bakım sonucu puan ortalamaları arasındaki fark, 1, 2 ve 3. kontrollerinde, istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p0.05). Gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The influence of health education given to the patients with myocardial infarction on the results of the care. This study is carried out as quasi-experimental design with the aim of investigating the (blood pressure and cholesterol level, weight checking, they use of smoking, take medicine and adaptation to policlinic control) influence of caring results of planned education given to the patients having myocardial infarction for the first time in the Cardiolog Intensive Care Unit of Atatürk University Medical Faculty. The data were collected from 100 patient, 50 of them in control group and 50 of them in experiment group between 30 March 2003 and 15 February 2004. In data collection, patient information form was used, and care result evaluation form was used in controls. In the evaluation of the data, percentage distribution, chi- square signifigance, student t test, Kruskall Wallis variance analysis, Mann Whitney U test and repeated measure analysis were used. The mean age of the patients was 59.78±10.07 (between the year of 42 and 86) years, 82% of them was male (n=82), 18% of them was female (n=18), 99% of them was married (n=99), 84% of them was primary school graduates (n=84); 38% of them was retired (n=38). It was identified that the mean score of the result care of the patients in experiment group had 20.56±2.40 point; those in control group was 15.46±269 point. The difference among mean score of the patients in the experiment group was statistically significant in the results of 1th, 2nd and 3rd measurements (p0.05). The difference between the groups was found statistically significant (p0.05).