Gebeliğin üçüncü trimesterinde ve postpartum dönemde kadınların yorgunluk düzeyinin belirlenmesi
The determination of fatigue level of the women in the third trimester of pregnancy and postpartum
  1. Tez No: 156209
  2. Yazar: MERAL ULUKAVAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞEN ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI ÖZET Gebeliğin Üçüncü Trimesterinde ve Postpartum Dönemde Kadınların Yorgunluk Düzeyinin Belirlenmesi Bu çalışma gebeliğin 3. trimesterinde ve postpartum dönemdeki yorgunluk düzeyini belirlemek amacıyla planlanmış ve yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı türde ve zaman bakımından da prospektif bir çalışmadır. Araştırma, Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Aziziye Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği' nde 14 Nisan 2003-1 Nisan 2004 tarihleri arasında antenatal kontrol için başvuran ve 3.trimesterde olan gebelerden olasılıksız örnekleme yöntemlerinden rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen 121 gebe üzerinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ile“Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Skalası (VSA-F) ”kullanılmıştır. Veriler yüzdelik oranlar, bağımsız gruplarda t testi, Pearson Korelasyon analizi, Kruskal wallis varyans analizi ve tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Gebelerin yaş ortalamasının 27.53±4.1 olduğu, %26.4'ünün üniversite mezunu, %21.5'inin 4 ve daha fazla gebeliğinin, %66.1'inin en az 1 tane yaşayan çocuğunun olduğu, gebelik aralığının %76.5'inde 2 yıldan daha fazla olduğu belirlenmiştir. Gebelerin %39.7'sinin ilk trimesterde, %24'ünün 2.trimesterde yorgunluk hissetmeye başladıkları ve gebelerin tamamının 3. trimesterde değişik derecelerde yorgunluk hissettikleri bulunmuştur. Gebelerin %47.9'unun“orta düzeyde”, %42.2' sinin“şiddetli düzeyde”yorgunluk hissettiği ve %67.8'inin akşam saatlerinde“şiddetli”yorgunluk hissettikleri saptanmıştır.vn Gebelerin yaş ile yorgunluk alt skalası puan ortalamaları arasındaki fark anlamlı (P0.05) bulunmuştur. Eğitim düzeyi, gebelik ve doğum sayısı ile yorgunluk puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı (P0.05) olduğu saptanmıştır. Çalışma durumunun yorgunluğu etkilediği belirlenmiştir (P< 0.05).
Özet (Çeviri)
vm SUMMARY The Determination of Fatigue Level of the Women in the Third Trimester of Pregnancy and Postpartum This study was conducted and planned to define the level of fatigue in the third trimester of pregnancy and in the postpartum period. The study is a descriptive type and prospective in terms of time. The research was carried out on 121 pregnants who are in the third trimester and applying for the antenatal control and selected by nonprobability convenience sampling method between 14 April 2003 and 1st April 2004 in Atatürk University Süleyman Demirel Medical Centre Aziziye Research Hospital, Department Obstetrics and Gynaecology Policlinic. '''Personal Information Form“ and ”Visual Analogue Scale" for fatigue were used in the collection of the data (VAS-F). The data were assessed with percentage, t test for independent groups, Pearson Correlation analysis, Kruskal Wallis and one-way variance analysis. It was detected that the mean age of the pregnants was 27.53±4.1 years; 26.4% of them was university graduate; 21.5% of them experienced for the fourth and fifth times pregnancy; 66.1% of them had one living child, 76.5% of them had more than two-year birth interval. It was found that 39.7% of the pregnants experienced fatigue in the first trimester; 24% of them experienced fatigue in the second trimester; and all of the pregnants experienced various degrees of fatigue in the third trimester. It was detected that 47.9% of the pregnants felt fatigue in the medium level and 42.2% of them felt fatigue in a severe level, and 67.8% of them felt severe fatigue in the evening hours. The difference between the age and the mean score of fatigue sub-scale was found statistically significant (P0.05). It was found out that the difference between the level of education, pregnancy, and the number of birth and the mena score of fatigue was statistically significant (P0.05).