Üçüncü trimesterde gebelik rinit varlığının rinomanometri ile araştırılması
Investigation of pregnancy rhinitis presence in third trimester with rhinomanometry
- Tez No: 466868
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET URAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı kadınlarda gebeliğin postpartum döneme ilerlemesiyle nazal havayolunda meydana gelen fizyolojik değişikliklere bağlı oluşan gebelik rinitini ve sıklığını ortaya koymak aynı zamanda anterior rinoskopi (AnR), anterior rinomanometri (ARM), subjektif nazal obstrüksiyon skoru (SNOS) arasındaki korelasyonunun saptanmasıdır. Çalışmaya sigara içmeyen, sağlıklı, yaşları 19-35 arasında değişen herhangi bir respiratuar alerjisi veya kronik nazal veya sinüs hastalığı olmayan 3. trimester dönemine girmiş 30 gebe kadın rastgele seçilerek denek grubu oluşturuldu.Aynı yaş aralığında yine respiratuar allerjisi veya kronik nazal veya sinüs hastalığı olmayan 30 gebe olmayan kadın, kontrol grubuna dahil edildi. Gebe olan denek grubu 3. trimesterda bir kez muayene edildi. Muayenede ayrıntılı anamnez alma, anterior rinoskopi (AnR) ve anterior rinomanometri (ARM) aynı KBB hekimi tarafından yapıldı. Gebelerden sabahları olan burun tıkanıklığının düzeyini Subjektif Nazal Obstrüksiyon Skorlaması (SNOS) ile yok (0), hafif (1), orta (2), ciddi (3) veya tam tıkalı (4) olarak tarif etmesi istendi. Aynı işlemler kontrol grubuna uygulandı.Her iki gruptan alınan anterior rinoskopi (AnR), anterior rinomanometri (ARM) ve Subjektif Nazal Obstrüksiyon Skorlaması (SNOS) sonuçları karşılaştırıldı. Elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 24.0 programı kullanıldı. Çalışma sonucunda gebe kadınlarda gebelik boyunca burun tıkanıklığı şikâyeti azalma göstermemiş, gebelerin %36,7'sinde değişmemiş ve %63,3'ünde artmıştır. Multipar gebelerin %28,6'sında önceki gebelikte rinit bulunmuştur. Mevcut gebelikte rinit varlığı ise %66,7'dir. AnR puan ortalaması gebelerde x=3,60±1,35; gebe olmayanlarda x=0,77±0,73 olarak bulunmuştur. TNİD ortalaması gebelerde x=0,46±0,23; gebe olmayanlarda x=0,27±0,06 olarak bulunmuştur. SNOS ortalaması gebelerde x=1,37±0,72; gebe olmayanlarda x=0,57±0,63 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine pregnancy rhinitis and its frequency occurring with the physiological changes in nasal airway during pregnancy postpartum period and to determine the the correlation between anterior rhinoscopy (AnR) anterior rhinomanometry (ARM) and subjective nasal obstruction score (SNOS). In the study, 30 pregnant women test group and 30 non-pregnant women control group were included. Women were in 3rd trimester period of pregnancy, non-smokers, healthy, 19-35 aged and without respiratory allergies or chronic nasal or sinus problems. The pregnant test group was examined once in the third trimester. In the examination, detailed history, anterior rhinoscopy (AnR) and anterior rhinomanometry (ARM) was done by the same ENT physicians. The level of congestion that morning was asked to describe to pregnant women by subjective nasal obstruction scoring (SNOS) of no-0, mild-1, moderate-2, severe-3 or completely occluded-4. The results were compared with anterior rhinoscopy (AnR), anterior rhinomanometry (ARM) and nasal obstruction subjective scoring (SNOS) results of non-pregnant control group of 30 women. While the findings were evaluated, SPSS 24.0 program was used for statistical analysis. It was revealed that complaints of nasal obstruction during pregnancy remained unchanged in 36.7% of pregnant women and increased by 63.3%. In 28.6% of the multipar pregnancies, rhinitis was found in the previous pregnancy. Presence of rhinitis in the present pregnancy was 66.7%. AnR score averages were 3.60±1.35 in pregnancy, 0.77 ± 0.73 in non-pregnancy. TNID averages were 0.46±0.23 in pregnancy, 0.27±0.06 in non-pregnancy. SNOS averages were 1.37±0.72 in pregnancy, 0.57±0.63 in non-pregnancy.