İrritabl barsak sendromu sıklığı ve laktoz intoleransı ile ilişkisi
Frequency of irritable bowel syndrome and its relation with lactose intolerance
  1. Tez No: 156234
  2. Yazar: HANİFE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENDER ELLİDOKUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET İrritabl Barsak Sendromu Sıklığı ve Laktoz İntoleransı ile İlişkisi İrritabl barsak sendromu (IBS), gastrointestinal sistemin en çok görülen fonksiyonel düzensizliği olup, kişilerin yaşam kalitesini etkilemekte ve neden olduğu sosyal ve ekonomik kayıplarla toplumlara yük oluşturmaktadır. Bu çalışmada Afyon ilinde irritabl barsak sendromu sıklığım etkileyen risk faktörlerinin saptanması ve IBS sıklığı ile laktoz intoleransı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. IBS ve laktoz intoleransı semptomlarının saptanması amacıyla Rome II kriterlerine göre hazırlanan anket formları, Afyon merkez 4 nolu sağlık ocağına bağlı bir ebe bölgesinde yaşayan ve ortalama yaşlan 35,4±12 yıl (minimum 20 yaş, maximum 84 yaş) olan 500 kişi üzerinde yüz yüze görüşme tekniğiyle araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Elde edilen bulguların istatistiksel açısından değerlendirilmesi için iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ( t testi) ve x2 testi kullamlmıştır. Bu çalışmada Afyon İl merkezinde irritabl barsak sendromu prevalansını %27,2 olarak saptanmıştır. IBS saptanan bireylerde cinsiyet grupları arasında anlamlı farklılık gözlenmemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Frequency of Irritable Bowel Syndrome and Its Relation with Lactose Intolerance Irritable bowel syndrome (IBS), was a funtional bowel disorder of the gastrointestinal system that is most frequently seen, affects the quality of life of the individuals, and becomes a load on the population because of the social and economical losses it brings forth. In this study, we attempted to determine the risk factors affecting the frequency of irritable bowel syndrome in Afyon province and the relationship with the frequency of IBS and lactose intolerance. The questionnaire that was prepared according to Rome II criteria for the purpose of determining the symptoms of IBS and lactose intolerance was filled by investigator with technics interviewed face-to-face by 500 individuals above with average age 35,4±12 years (minimum 20 years, maximum 84 years) living in quarters that are the work area of a midwife of the 4th Health' Office in central Afyon. The test of important of difference between two medium ( t test) and x2 test were used for the statistical evaluation of the data obtained. In this study, the prevalence of irritable bowel syndrome was determined to be 27.2%. No statistically significant differences according to gender were observed in individuals with irritable bowel syndrome.