Travaydaki gebelere uygulanan gevşeme, solunum egzersizi ve dokunmanın durumluk anksiyetesi düzeyine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the impact of natural pain control methods, such as relaxing, touching and breathing exercises on the pain anxiety, used on mothers who give birth
  1. Tez No: 156252
  2. Yazar: HATİCE GÜLDEREN ÖZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZİFE AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Health Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırma travayda gebelere uygulanan ağrıyla doğal başetme yöntemlerinden gevşeme, solunum egzersizi ve dokunmanın ağrı anksiyetesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini normal doğum yapan 50 gebe oluşturmuştur. Araştırma kapsamına alınan gebelerin çoğunluğunun (%54) 17-22 yaş arasında, %74'ünün ilkokul mezunu ve %46'sının herhangi bir sosyal güvencesinin olmadığı belirlenmiştir. Daha önce bir gebelik yaşayan kadınların %76.2'sinin hastanede doğum yaptığı ve %23.8'inin ise düşük veya ölü doğum deneyiminin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca gebelerin %94'ünün şimdiki gebeliği istediği saptanmıştır. Araştırmaya alınan gebelerin %72'sinin doğum konusunda yeterli bilgi almadığı belirlenmiştir. Bilgi alan gebelerin ise %42.9'inin bu bilgileri ebe veya hemşireden alırken %57. 1 'inin doktordan aldığı belirlenmiştir. Araştırmada gebelere uygulanan doğal ağrı hafifletme yöntemlerinin durumluk kaygı düzeyini düşürdüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research, has been done experimentally with the aim of evaluating the impact of natural pain control methods, such as relaxing, touching and breathing exercises on the pain anxiety, used on mothers who give birth. Examples of the study contain 50 pregnant women who gave normal birth . When identifier qualities of these pregnant women have been examined, it has been designated that most of the pregnant women (54%) are young period pregnants between 17-22 age. It has been determined that 74% of pregnants are graduated from primary school and 46% of pregnants do not have any social insurance. It has been found that 76.2% of women who had a birth experience before, gave birth in a hospital and as for 23.8% of pregnants have had an abortion or death birth experience. Moreover, 94% of pregnant women want their present pregnancy. It is designated that 72% of pregnants who has taken part in research group did not get enough information about giving birth. It is found that while 42.9% of pregnants who got information about birth have been informed by midwifes or nurses, 57.1% of pregnants by doctors. It is determined that while anxiety point average was 58.46 before the natural pain control methods such as relaxing, breathing exercises and touching are applied in order to decrease labour pain of women who has taken part in the research, anxiety point average has fallen to 37.44 after using the methods and the difference is found meaningful statistically(p0.05). Suggestions are given according to the results of the research.Key Words; labour pain, anxiety, natural pain management