Ampiyem nedeniyle toraks tüpü takılan çocuklara uygulanan bakımın iyileşme sürecine etkisi
Effect of the nursing care on recoverine process to the pediatric patients that have inserted chest tubes with the diagnosis of empyema
  1. Tez No: 156261
  2. Yazar: GÜLÜMSER ARÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET AMPİYEM NEDENİYLE TORAKS TÜPÜ TAKILAN ÇOCUĞA UYGULANAN BAKIMIN İYİLEŞME SÜRECİNE ETKİSİ Araştırma, ampiyem nedeniyle toraks tüpü takılan çocuğa uygulanan bakımın iyileşme sürecine etkisini araştırmak amacıyla, tanımlayıcı, analitik ve yan deneysel olarak planlandı. Araştırma, deney grubunu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı İmmüno-Allerji servisinde yatan 24 çocuk, kontrol grubunu ise, Sağlık Bakanlığı Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği Süt Çocuğu ve Çocuk Dahiliye servisinde yatan 22 çocuk olmak üzere toplam 46 çocuk üzerinde gerçekleştirildi. Her iki klinikte yatan çocukların toraks tüpleri t.Ü. Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalında takılmakta, takip edilmekte ve çıkarılmakta idi. Veri toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen çocuk bilgi formu, tamlama formu ve ampiyem nedeni ile toraks tüpü takılan çocuğa uygulanacak bakım planı kullanıldı. Deney grubu çocuklara bakım planı uygulandı. Kontrol grubundaki çocuklar ise araştırmacı tarafından bakım planı doğrultusunda değerlendirildi. Araştırma sonuçlan istatistik uzmanı tarafından bilgisayar ortamında değerlendirildi. Veri analizinde, Student T testi, Mann Whitney U test, Ki- Kare ve Fisher Exact Ki Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECT OF THE NURSING CARE ON RECOVERINE PROCESS TO THE PEDIATRIC PATIENTS THAT HAVE INSERTED CHEST TUBES WITH THE DIAGNOSE OF EMPYEMA This study, contributes care standard developed for pediatric patients that have inserted chest tubes with the diagnose of empyema and aimed to investigate the effect of nursing care in an analytical, descriptive and quasi-experimental manner. Case group of this search is consisted of 24 pediatric patients hospitalized in Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medical, Pediatrics Department Immuno- Allergy Service, and control group is formed by 46 pediatric patients as 22 of them are hospitalized in Ministry of Health Haseki Hospital Pediatric Clinic Nursling and Child Internal Medicine Service. Chest tubes of pediatric patients hospitalized in these two clinics were inserted, observed and removed by Istanbul University Department of Pediatric Surgery. For data collecting, child information form, recognition form and care plan that is applied to the pediatric patient that has inserted chest tube with the diagnose of empyema, are used. Care plan is applied on patients in the case group. However, patients in the control group are supervised by searcher towards the care plan.