Kronik periton diyalizi hastalarında diyaliz yeterliliğinin yaşam kalitesine etkisi
The effects of dialysis sufficiency to quality of life in chronic peritoneal dialysis patients
- Tez No: 156275
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZGİ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
1. ÖZET Bu çalışma kronik periton diyaliz hastalarında diyaliz yeterliliğinin, yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışma Kasım 2002-Kasım 2003 tarihleri arasında SSK Göztepe Eğitim Hastanesinin Periton Diyaliz Ünitesi ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Periton Diyaliz Ünitesinde düzenli olarak periton diyalizi uygulayan 176 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada; hastaların sosyo-demografik, hastalık ve tedaviye ilişkin özellikleri içeren bir görüşme formu ile Yaşam Kalitesi Ölçeği SF-36 (The MOS Item Short Form Health Survey, SF-36) kullanılmıştır. Sorgulama formu ve yaşam kalitesi ölçeği hastalar tarafından doldurulmuş, laboratuvar bulguları araştırıcı tarafından hastaların dosyalarından elde edilmiştir. Verilerin istatiksel değerlendirilmesi SPSS (Statical Package for Social Science) paket programında yapılmış olup, yüzdelik dağılımlar, aritmetik ortalama, ANOVA varyans analizi, korelasyon analizi ve t-testi kullanılmıştır. Hastaların %51.1' i kadın, % 77.3'ü evli, %39.1'i ev hanımı, % 37.5'i ilkokul mezunu, %80.7'si hiç çalışmamakta olup, yaş ortalamaları 47.8 ± 13.33 yıldır. Olguların cinsiyet, medeni durum, tedavi şekli, primer böbrek hastalık, periton diyaliz süresi ve periton geçirgenlik özellikleri açısından yaşam kalitesi puanlan arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Bir işte çalışma, hastaneye yatma durumu, uyum ve periton diyalizini uygulayan kişi açısından yaşam kalitesi puanlan arasında anlamlı fark saptanmıştır.Yaş ve BUN değeri açısından yaşam kalitesi puanlan arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Yaşam kalitesi puanlan ile KT/V, kreatirıin klirensi, albumm, hemoglobin düzeyleri ile pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Yaşam kalitesi puanlan ile kreatinin, fosfor, glukoz ve kan basıncı ölçümleri arasında negatif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Buna göre; kronik böbrek yetmezlikti periton diyalizi hastalarında yaşam kalitesini arttırmak için yeterli diyaliz sağlanmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THE EFFECTS of DIALYSIS SUFFTENCY to QUALITY of LIFE in CHRONIC PERITONEAL DIALYSIS PATIENTS This study was planned to observe the effects of dialysis suffiency to quality of life in chronic peritoneal dialysis patients. The study was performed with 176 patients who were being treated Peritoneal Dialysis Unit of SSK Göztepe Education Hospital and Peritoneal Dialysis Unit of Marmara University Medical Faculty of Hospital between November 2002 to November 2003. In the study an interview form which evaluates personel characteristics and features of disease and its treatment and the quality of life scale was used. Interview form and SF 36 Quality of Life Scale were completed by patients and biochemical parameters were obtained from patients' files. The analysis of data were performed in SPSS pocket programme, percent distribution, ANO VA variance analysis, correlation analysis and t- test were used in the study. 51.1% of patients were female, 77.3% were married, 39.1% were housewife, % 37.5% were elementary school graduates, 80.7% were unemployed. The mean age was 47.8± 13.33 years. There were no significant differences between quality of life scores according to following parameters; sex, marital status, therapy modality, primer disease of kidney, peritoneal dialyis time and peritoneal transporter charecteristics. There were significant difference between quality of life, employment, hospitalization, compliance and the people who performe peritoneal dialyis.There was no corelations between quality of life scores with age and BUN level. There was a positive corelations between quality of life with KT/V, creatinine clearance, albumin level, hemoglobin level. And we found that, there was a negatif corelations between quality of life score with creatine level, phosphore level, glucose level and blood pressure score. Therefore, we offer efficient dialysis to improve the quality of life in patients with chronic renal failure undergoing peritoneal dialysis.