Hipertansiyonlu hastalarda ilaç kullanmayı etkileyen faktörler
The factors effecting medicine use in the patients with hypertension
  1. Tez No: 156298
  2. Yazar: PAPATYA KARAKURT (DEMİRCİ)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAĞFİRET KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
VI ÖZET Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma, hipertansiyonlu hastaların ilaç kullanımına uyum düzeyini ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla 25 Aralık 2003-30 Nisan 2004 tarihleri arasında yapılmıştır. Erzincan Devlet Hastanesi Hipertansiyon Polikliniği'ne araştırmaya başlamadan önceki 1 yıl içerisinde başvuran 882 hipertansiyonlu hasta araştırmanın tahmini evreni olarak kabul edilmiş ve olasılıksız örneklem yöntemi kullanılarak evrenin yaklaşık % 85 'ini oluşturan 750 hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler konuyla ilgili literatürlerin incelenmesi ile hazırlanan anket formu kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede yüzdelik ve ki-kare analizleri kullanılmıştır. Hipertansiyonlu hastaların çoğunluğunun (% 71.6) ilaçlarını alabilme gücüne sahip oldukları, % 26.3 'ünün ilaçlarım maddi yetersizlikten dolayı alamadıkları belirlenmiştir. Hastaların % 42. Tinin ilaçlarını düzenli kullandıkları belirlenmiştir. Düzenli kullanmama nedenleri arasında unutkanlık-yalmzlık-ihmalkarlık (%49.3) birinci sırada yer almıştır. İlaçlan alabilme gücüne sahip olma ile düzenli kullanma arasmda çok ileri derecede anlamlı bir fark bulunmuştur (p0. 05).VII Hipertansiyonlu hastaların yaş ve cinsiyet ile ilaçlan alabilme gücüne sahip olma durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanamazken (p>0.05), öğrenim durumu, meslek, aylık gelir, yaşanılan yer, sosyal güvence, yaşadığı bireyler ile ilaçlan alabilme gücü arasında çok ileri derecede anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (pO.001).
Özet (Çeviri)
vm SUMMARY The factors affecting medicine use in the patients with hypertension This research, descriptively, was carried out the aim of investigating the factors affecting the level of corresponding of the patients with hypertension to medicine regime between the dates 25 * December 2003 and 30th April 2004. 882 patients with hypertension applying for Erzincan State Hospital Hypertension Clinic in a year before starting to the research were accepted research framework, and by using sample method without possibility, 750 patients, approximately 85 % of the patients, were included in the study content. The data were collected by using survey form prepared with literature examination about the subject. İn statistical evaluation, percentage and chi- square analysis were used. It was detected that most the patients with hypertension had the power of purchase of medicine ( 71.6%) and 26.3 % of them could at by their medicine due to financial insufficiency. It was detected that 42.1 % of the patients took their medicine regularly. Among the reasons of regular using, loneliness, ignorance and forgetfulness were taken the first place (49.3 %).