Depresyonlu hastaların sosyal desteği algılamaları
Depressed patients' perception for social support
- Tez No: 156299
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİLİZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
VI. ÖZET Araştırma, depresyonlu hastaların sosyal desteği algılamalarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı polikliniğine başvuran depresyonlu hastalar ile 17 Kasım 2003-08 Nisan 2004 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, en az ilkokul mezunu olan, araştırmaya katılmayı kabul eden, iletişim kurmakta güçlük yaşamayan 100 depresyonlu hasta oluşturmuştur. Hastaların bilgilendirilmiş onamları alınmış ve araştırmanın verileri Depresyonlu Hastaları Tanıtıcı Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde, Ortalamalar, Yüzdelik Hesapları, Kruskal Wallis, İki ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, Korelasyon, Ki-kare, Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre, - Depresyon ile sosyal destek arasında, istatistiksel açıdan negatif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. - Cinsiyet ve depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, sosyal destek ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmuştur. Kadınlarda sosyal destek daha yüksektir. - Medeni durum ile depresyon ve sosyal destek arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmuştur ve evlilerin, depresyon puan ortalamaları daha düşük, sosyal destek puan ortalamaları daha yüksektir. - Eğitim durumu, çalışma durumu, ailede fiziksel hastalık bulunma durumu, maddi durum, gelir gider dengeleme durumu, atak sayısı, intihar girişimi, hastaneye yatma durumu ile depresyon ve sosyal destek arasında istatistiksel olarak bir fark yoktur. - Cinsiyet ve medeni durum ile sosyal destek ölçeğinin alt ölçekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Kadınlarda ve evlilerde, aileden algılanan sosyal destek daha fazla bulunmuştur. Araştırma sonunda, araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda bazı önerilerde bulunulmuştur. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conductud as descriptive for determining perceptions of the social support by the with depression. It was done with the patients having depression who applied to the Clinics of Mental Health and Diseases in Giilhane Military Medical Academy between November 17, 2003 and April 08, 2004. The sample included 100 patients who were at least primary school graduates, who accepted to participate in the study and who didn't have difficulty in communication. The participatients were informed about the study and they confirmed the conditions. The data were collected using Patient Information Form, Beck Depression Scale and Multi- dimensionally Perceived Social Support Scale. For analyzing the data obtained, percentages, means, significance test, for the difference between two means, correlation, chi-square test, mann whitney u test and kruscal wallis test were used. According to the assesment results; There was a statistically negatively significant relationship between depression and social support, - Although no statistically significant difference was found between gender and depression, a significant difference was seen between social support scores and gender. Social support was higher for the women, - There was a statistical difference between marital status and the scores of social support and depression. For the married ones, means of depression scores were lower, but of social support were higher, - There was no statistical difference between educational background, any handicap from the family, financial situation, balance of income and expenses, number of attacks, tendency for suicide, and the scores of depression and social support, - It was found that there was a statistical difference between gender and marital status, and the scores obtained through the multi- dimensionally Perceived Social Support Scale. For the women and married ones, social support from the family were found to be higher. At the end of the research, some suggestions were offered considering the findings obtained from the study 41