Hacettepe Üniversitesi son sınıfta öğrenim gören öğrencilerin acil kontrasepsiyonla ilgili bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi
Determination the knowledge and practices of Hacettepe University last grade students related to emergency contraception
  1. Tez No: 156301
  2. Yazar: FATMA KARADUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET KARADUMAN F., Hacettepe Üniversitesi Son Sınıfta Öğrenim Gören Öğrencilerin, Acil Kontrasepsiyona İlişkin Bilgi ve Uygulamalarının Belirlenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2004 Araştırma, Hacettepe Üniversitesi son sınıfta öğrenim gören öğrencilerin, acil kontrasepsiyona ilişkin bilgi ve uygulamalarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Hacettepe Üniversitesi'nde yer alan fakülte ve yüksekokulların son sınıfında öğrenim gören 3831 kız ve 3106 erkek, toplam 6937 öğrenci, araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırmanın evrenini oluşturan lisans eğitimi veren bölümler, tabakalara ayrılmış ve tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 371 öğrenci, örneklem kapsamına alınmıştır. Veri toplama aracı olarak veri toplama formu kullamlmıştır. Veri toplama formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öğrencilerin tanımlayıcı özellikleri, ikinci bölümde acil kontrasepsiyona ilişkin bilgilerine yönelik sorular, üçüncü bölümde ise acil kontrasepsiyon yöntemini kullanım durumlarına ve cinsel yaşamlarına ilişkin sorular yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS 1 1.5 paket programında; yüzdelikler ve ki-kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, acil kontrasepsiyon yöntemlerinden öğrencilerin %70.9'unun oral kontraseptifleri, %45.6'sının RÎA'yı bildikleri belirlenmiştir. Öğrencilerin %45'inin cinsel deneyimi olduğunu ifade ettikleri ( % 27.6' sı kız, % 67.7' si erkek) ve cinsel olarak aktif olduğunu belirten öğrencilerin %5.4'ünün acil kontrasepsiyon yöntemlerim kullandıkları ve kullanılan acil kontrasepsiyon yönteminin oral kontraseptifier olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT KARADUMAN F., Determination the Knowledge and Practices of Hacettepe University Last Grade Students Related to Emergency Contraception. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Birth and Women Diseases Nursing Program Master Thesis, Ankara 2004. This research is carried out as descriptive to determine the knowledge and practices of Hacettepe University last grade students about the emergency contraception. A total of 6937 students that consist of 3831 female and 3106 male student, who are studying at the last grade classes of Hacettepe University faculties and colleges constituted the population of this study. The departments of these faculties and colleges which offer bachelor's degree are categorized by using stratified random sampling method and 371 students constituted the size of the sample. Data collection form is used as an instrument to collect the data. Data collection form comprised three parts. The first part of this form included the background characteristics of the students, the second part included the knowledge of students about emergency contraception, and the third part included questions about their sexual life and the usage of emergency contraceptive methods. Data obtained from this research is evaluated through SPSS 11.5 package program on computer and by using percentages and chi square test. According to the results of this research, 70.9% of student had knowledge on oral contraceptives and 45.6% had known the intrauterine device. About 45% of students stated as having a sexual experience (27.6% female and 67.7% male) and 5.4% of those who had an active sexual life, stated that they use emergency contraceptive methods, mostly oral contraceptives.