Hemşirelerin örgüte bağlılık düzeyleri ve etkileyen faktörler
Nurse's levels of organizational commitment and the factors which effects them
- Tez No: 156337
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
1. ÖZET HEMŞİRELERİN ÖRGÜTSEL BAĞLILIK DÜZEYLERİ VE ETKİLEYEN FAKTÖRLER Bu araştırma hemşirelerin örgütsel bağlılık düzeyleri ve etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile planlanmış, SSK Eyüp Hastanesi'nde gerekli izinler alındıktan sonra Kasım- Aralık 2002 tarihleri arasında 77 hemşire 18 yönetici hemşire olmak üzere 95 hemşire üzerinde tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Verileri toplama aracı olarak; Bilgi Formu ve Örgüte Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler; yüzdelik, ortalama, standart sapma, oneway Anova, Tukey HDS testi, t student testi, ki-kare testi, Kruskall Wallis testi ve Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre hemşirelerin örgütsel bağlılıkları orta düzeyde saptanmıştır. 38 yaş ve üzeri yaş grubundaki hemşirelerin örgüte bağlılık puanı diğer yaş grubundaki hemşirelere göre istatistiksel olarak anlamlı fark yaratacak düzeyde yüksek bulunuştur (p0.05). Evli olan hemşirelerin ilgi faktörü puanı anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0.05). Çocuk sayısı 2 ve daha fazla olan hemşirelerin örgüte bağlılık puanları yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY NURSE'S LEVELS OF ORGANIZATIONAL COMMITMENT AND THE FACTORS WHICH AFFECTS THEM This study is planned in oder to determine nurse's levels of organizational commitment and the factors that affect them. This research is carried out in SSK Eyüp hospital between dates November-December 2002 with 95 voluntary nurses, 77 of whom were staff nurses and 18 administrator nurses. The instruments used in collecting the data are; information form that was developed by the researcher based on literature information, and The Scales of Organizational Commitment developed by Porter and Smith. The data were evaluated by average, percentage, standard deviation, One-way Anova tests, Tukey HDS test, student's t test, and chi-square. Kruskall Wallis and Mann Whitney U tests were used for the facts that did not display normal dispersion. The level of Nurses' s organizational commitment was found to be in the mediocre level. Organizational commitment level score of nurses in the age group 38 and above were found higher than those in other age groups, creating a statistically significant difference (p0.05). However, married nurses' interest factor scores were found significantly higher (p0.05). Organizational commitment scores of nurses having two or more childrenwere found higher (p0.05).