İşitme engelli adölasanların benlik kavramı ve depresyon belirti düzeyleri arasındaki ilişki
The relation between the self-concept and the levels syptom of depression in adolescents with hearing impaired
  1. Tez No: 156339
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DUYGU ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
VII ÖZET Bu araştırma işitme engelli âdölesanların benlik kavramı ve depresyon belirti düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve sosyo demografik özelliklerle karşılaştırmak amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte planlanmış ve yapılmıştır. Araştırma 5 Ocak-29 Şubat 2004 tarihleri arasında Trabzon ili İşitme Engelliler Çok Programlı Lisesinde l, 2 ve 3. sınıflardaki 100 işitme engelli adölesan üzerinde yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile Piers ve Harris tarafından geliştirilen ve Öner tarafından Türkçe' ye uyarlanan 80 maddelik Piers-Harris Benlik Kavramı Ölçeği ve 21 maddeden oluşan Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Bağımsız gruplarda t testi analizi, Kruskal-Wallis varyans analizi, Mann-Whitney U testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma grubundaki işitme engelli âdölesanlarm benlik puan ortalamaları 49.34±10.34, depresyon puan ortalamaları ise 12.51±11.66 bulunmuştur. İşitme engelli âdölesanlarm Benlik puan ortalamaları ile depresyon puan ortalamaları arasındaki ilişkinin önemsiz olduğu saptanmıştır ( r=-,065 p>0.05 ). İşitme engelli âdölesanlarm eğitim durumlarının benlik ve depresyon üzerinde önemli bir etkisinin olduğu saptanırken ( p 0.05 ).VIII İşitme engelli adölesanların işitme cihazı kullanma durumlarının, baba eğitimlerinin, ailede başka işitme engelli birey olma durumlarının, benlik kavramı üzerinde anlamlı bir etki yarattığı ( p0.05 ).
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY The Relation Between The Self-Concept and The Levels Symptom of Depression in Adolescents With Hearing Impaired This research was planned and carried out as descriptive and correlational for in order to investigate the relation between the self-concept and depression levels of adolescents with hearing impaired and to compare it with socio-demographic characteristics. The research was conducted on 100 adolescents with hearing impaired the first, second and third classes in Multi-Program High School for the hearing disabled in Trabzon province. The data were collected during 5 January- 29 February 2004. Data were colected using injury form prepared by the researcher, Piers Harris children's self-concept scale Questionnaire of 80 items improved by Piers and Harris and translated into Turkish by Öner and Beck Depression Scale consisting of 21 items. In evaluating the data, the analyse of t-test in independent groups, Kruskal Wallis Variant Analyse,Mann Whitney U test and Correlation analyse were used. The average self-concept points in the adolescents with hearing impaired the group of the research were found as 49.34±0.34 and the average depression points as 12.51±1 1.66. it was determined that the relation between the average self-concept points and the average depression ones of the adolescents with hearing impaired was regarded as insignificant ( r= -,065 p>0.05). Where as, it's determined that the educational positions of the adolescents with hearing impaired have a crucial influence on self-concept and depression ( p0.05). It was determined that the factors such as case of using the hearing aid of the adolescents with hearing impaired, father education, case of whether there's another öne hearing impaired in the family ör not put a meaningful effect on self-concept but not on the depression.