Serebral parezili çocuklarda hipoterapi programının yeri
Effect of hippotherapy programme for children with cerebral palsy
- Tez No: 156378
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Nörogelişimsel tedavi (NDT) olarak bilinen Bobath terapisi uygulanan spastik diparezili çocuklar ile NDT ile beraber hipoterapinin uygulandığı çocukların kas tonusu, eklem hareket açıklığı, kaba motor fonksiyonları ve yürüme analizinde zaman-mesafe parametrelerini karşılaştırıp hipoterapinin yararını incelemek amaçlandı. Ayakta durma ve yürüme seviyesine gelmiş 7-14 yaş arasındaki spastik diparezili 50 çocuk çalışmaya alındı. 50 olgunun, çalışma grubu olarak belirlenen 20' si NDT ve hipoterapi, kontrol grubu olarak belirlenen 30'u ise sadece NDT gördüler. Tedavi öncesi yaş, cins, kilo, boy, yürüme özelliği, doğum sırası, ailenin eğitim ve gelir durumu çalışma ve kontrol grubunda benzer dağılım göstermekteydi. Her olguya NDT tedavi yaklaşımına göre ev programı verildi ve çocuklar aylık aralıklarla takip edildiler. Çalışma grubuna hipoterapi seansları altı ay süre ile haftada bir gün uygulandı. Çalışmaya katılan her olguda tedaviden önce ve sonra olmak üzere kas tonusunu değerlendirmek için Modifiye Ashworth Skalası, eklem hareket açıklığı için goniyometrik ölçüm, kaba motor fonksiyonel seviyeyi belirlemek için kaba motor fonksiyon ölçütü uygulandı. Yürümedeki değişiklikleri değerlendirmek için ise yürüme analizinde zaman-mesafe parametreleri değerlendirildi. Çalışma ve kontrol grubunun, tedavi öncesi ve sonrası bulgularını karşılaştırmada iki eş arası farkın önemlilik testi ve Wilcoxon uygulandı. Grupların tedavi sonrası farklarının karşılaştırılmasında iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve Mann-Whitney U uygulandı. Çalışma ve kontrol grubunun tedaviden yarar görme durumuna ise ki-kare testi ile bakıldı. Tedavi öncesinde, her iki grubun test ve değerlendirme sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Hipoterapi uygulanan çalışma grubunda, kas tonusu, eklem hareket açıklığı, kaba motor fonksiyon ölçümü ve yürüme analizindeki zaman-mesafe parametrelerinden en az üçünde ya da tümünde %85 oranında bir ilerleme olurken, hipoterapi uygulanmayan kontrol grubunda sadece on çocuktan birinde bu düzeyde bir iyileşme görüldü. Çalışma grubunda özellikle yürüme parametrelerinde belirgin bir ilerleme gözlendi. Bulgularımıza göre ayakta tay durma ve yürüme aşamasına ulaşmış spastik diparezili çocuklarda NDT ile 96birlikte uygulanan hipoterapi fonksiyonel motor kapasitede daha hızlı bir ilerleme sağlamaktadır. Sonuçlanınız spastik çocuklarda hipoterapinin fizyoterapi yöntemlerinin yararım arttıracağı ve çocukların motivasyonlarını yükseltip uzun soluklu rehabilitasyon sürecini daha verimli kılacağı görüşlerini desteklemektedir. 97
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to investigate the effect of hippotherapy evaluating muscle tone, range of motion, gross motor function and temporo-spatiel parameters for the gait analysis to the subjects who were treated with NDT and hippotherapy for the study group and who were treated only with NDT for the control group. 50 subjects with spastic diparesis between the age 7-14 years at the level of standing and walking were included in the study. In 50 subjects, 20 of them were treated with NDT and hippotherapy, 30 of them were treated only with NDT. Before treatment, between two group there isn't statistically significant difference about age, gender, body weight, height, gait caracteristic, birth sequence, family education and statue of income. For each subject, home programme with the NDT was given, and the programme was controlled one times per month. For six months the study group was treated with hippotherapy one times per week. In the study, each subject evaluated with Modified Ashworth Scale for muscle tone, with goniometric measurement for the range of motion, with GMFM for gross motor function. At the gait analysis temporo-spatiel parameters were used to evalute the improvement at the gait pattern before and after the treatment. Paired simple T test and Wilcoxon was used to determine the difference before and after the treatment. Independent simple T test and Mann-Whitney U was used to compare the difference between two groups after the treatment. Chi-square test was used to determine the benefit of the treatment for the study group and the control group. Before the study there isn't any significant differences between two groups for each measurement. The study group who is treated with NDT and hippotherapy was improved %85 at least three or all the measures for the muscle tone, range of motion, gross motor function, and the gait analysis. The control group who didn't treated with the hippotherapy is improved only %10 at the measures. Especially the study group improved at the gait parameters. Our subjects with spastic diparesis at the level of standing and walking, treated with NDT and hippotherapy were improved in the functional motor capacity more than the control group who were treated only with NDT. 98In conclusion, it can be said that, using hippotherapy with physical therapy will be more beneficial and it will motivate the children. It will be more effective during the rehabilitation all their life of this children. 99