Tip 1 diyabetes mellitus'lu hastalarda karaciğer yağlanmasının serum fetuin-a düzeyi ve karotis arter intima-media kalınlığı ile ilişkisi
The relatıonshıp of hepatosteatosıs wıth serum fetuın-a and carotıd artery ıntıma-medıa thıckness ın patıents wıth dıabetes mellıtus TYPE L
  1. Tez No: 409540
  2. Yazar: MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Tip 1 Diyabetes Mellitus çocukluk çağında sıkça karşılaşılan kronik hastalıklardandır ve karaciğer yağlanması bu hastaların takibinde karşılaşılan bir komplikasyondur. Bu çalışmada; bir insülin reseptörü tirozin kinazın inhibitörü olan fetuin-A'nın, Tip 1 DM'li hastalarda karaciğer yağlanması ve diğer komplikasyonlarla ilişkisi araştırıldı. Böylece diyabete bağlı gelişebilecek komplikasyonların erken tanınması ile gereken önlemlerin alınması ve daha konforlu bir yaşamın sağlanmasına katkısı olabileceği öngörüldü. Hastalar ve Metod: Çalışmaya en az 5 yıldır tip 1 DM tanısı ile takipte olan 40 erkek ve 40 kız olmak üzere 80 hasta alındı. Hastalar ultrasonografik olarak karaciğer yağlanması durumuna göre 2 ana gruba ayrıldı. İki grup yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, bel çevreleri, boyun çevreleri, glisemik kontrol durumları, yıllık insülin dozu, diyabet süresi, lipit profili, karaciğer fonksiyon testleri, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut kütlesi,bilateral karotis arter intima-media kalınlığı, serum fetüin-A düzeyi ve diyabetin komplikasyonları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların % 10'unda evre 1 karaciğer yağlanması tesbit edilmiştir. Olguların 5'i erkek, 3'ü kızdı. Karaciğer yağlanması olan grubun serum fetuin-A düzeyi, KİMK (Karotis Arter İntima media Kalınlığı), vücut yağ yüzdesi karaciğer yağlanması olmayan gruba göre anlamlı yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Type I diabetes mellitus is one of the commonly encountered chronic diseases at childhood and adolescent hepatic steatosis is a complication observed during follow-up of such patients. Here, the relationship between a tyrosine kinase inhibitor, namely fetuin-A, and hepatic steatosis or other complications in patients with type I diabetes mellitus. We anticipate that it could contribute to take preventive measures by early recognition of complications and to provide better quality of life. Patients and methods: Overall 80 patients (40 boys and 40 girls) who have been followed with diagnosis of type 1 diabetes mellitus for at least 5 years were included to the study. The patients were stratified into 2 groups based on hepatic steatosis on sonography. The groups were compared regarding fetuin-A, bilateral carotid artery intima-media thickness, lean body mass, body mass index, annual insulin dose, age, sex, waist circumference, neck circumference, glycemic control status, diabetic duration, lipid profile, liver functions, body fat percent and diabetic complications. Results: Grade 1 hepatic steatosis was detected in eight of the patients. Of these, 5 were boys and 3 were girls. In the group with hepatic steatosis, serum fetuin-A level, carotid artery intima-media thickness and body fat percent were found to be significantly higher when compared to those without (p0.05).