Febril nötropenili pediatrik hastalarda uzatılmış meropenem infüzyonunun klinik ve laboratuvar parametrelerinin düzelmesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 733935
  2. Yazar: GÜL ÇİFTASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET KUYUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş Febril nötropeni, ciddi bir enfeksiyona yol açarak maligniteleri olan yüksek riskli hastalarda önemli morbidite ve mortalite sebebidir. Beta-laktam grubu antibiyotiklerin uzatılmış infüzyonu, nötropenik olmayan kritik hastalarda bolus infüzyona göre daha fazla klinik yanıt ile ilişkilendirilmekte, ancak febril nötropenili özellikle de çocuk hastalar için veriler eksiktir. Yöntem Febril nötropenisi olan yüksek riskli hastalarda uzatılmış meropenem infüzyonunu (3 saat) ve bolus infüzyonunu (30 dakika) karşılaştırmak için tek merkezli, kör olmayan, geriye dönük bir çalışma tasarladık. Birincil son nokta, ateşin çözülmesi, steril kan kültürleri, akut faz reaktanlarındaki değişiklik, klinik belirti ve semptomların düzelmesi ve antibiyotik rejiminde bir değişikliğe gereksinim duyulmaması olarak tanımlanan 4. gündeki genel yanıttı. Sonuç, tedavi tahsisine kör olan araştırmacılar tarafından karara bağlandı. Birincil son nokta, 4 günlük tedaviden sonra ampirik antibiyotik tedavisinin başarısıydı. Tedavi başarısı şu şekilde tanımladık: - Ateşin 37,5 o C'nin altına düşmesi ve 24 saat boyunca tekrar üzerine çıkmaması - Herhangi bir enfeksiyon varken, enfeksiyonun klinik belirti ve semptomlarının çözülmesi veya iyileştirilmesi - Persistan veya progresif bakteriyemi olmaması - Tatmin edici olmayan bir klinik gelişim (dirençli ateşin devam etmesi, genel durum bozukluğu vb.) nedeniyle ek antibiyotik tedavisi uygulanmaması başarı olarak kabul edilirken; tedavi başarısızlığı, bu kriterlerden herhangi birinin yerine getirilmemesi olarak tanımlandı. 7 Bulgular Çalışmaya 55 hastanın 136 febril nötropeni atağı dahil edildi. 68 atakta 30 dakika ve 68 atakta 3 saat meropenem infüzyonu uygulandı. Her iki grup ilk ölçüm ile 96. saatteki ölçüm arasında CRP değişkeni bakımından değerlendirildiğinde, uzatılmış meropenem tedavisi uygulanan gruptaki CRP parametresindeki azalmanın anlamlı olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Background Febrile neutropenia causes a serious infection and is a major cause of morbidity and mortality in high-risk patients with malignancies. Extended infusion of β-lactam antibiotics is associated with greater clinical response than is bolus infusion in nonneutropenic critically ill patients, but data are lacking for febrile neutropenia, especially pediatric patients. Methods We designed a single-center, nonblinded, retrospective trial to compare extended infusion (3 hours) and bolus infusion (30 minutes) of meropenem in high-risk patients with febrile neutropenia. The primary endpoint was overall response on day 4, defined as the resolution of fever, sterile blood cultures, resolution of clinical signs and symptoms, and need for a change in antibiotic regimen. Treatment success was defined as: - A drop of body temperature to