Nefrotik sendromlu çocuklarda kortikosteroide bağlı osteoporozun doz ve tedavi süresi ile ilişkisi
The effects of steroid treatment on osteoporosis in patients with nephrotic syndrome
- Tez No: 156412
- Danışmanlar: PROF.DR. RUHAN DÜŞÜNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada NS'li çocuklarda steroidin kemik metabolizması üzerine etkileri değerlendirilmiş olup kürnülatif steroid dozu ve kullanım süresinin OP ile ilişkisi araştırılmıştır. Hastalar ve metodlar: Çalışmaya Çocuk Nefroloji Bilim Dalında takip edilen 47 NS'li hasta alındı ve 4 gruba ayrıldı. Grup I yeni tanı almış ve henüz steroid tedavisi başlanmamış hastalar, Grup II ilk kez NS tanısı alıp steroid tedavisi kesildikten sonra çalışmaya kadar ortalama 4 ay süre geçen hastalar, Grup III uzun süre steroid tedavisi almış ve halen düşük dozda almakta olan hastalar, Grup IV uzun süre steroid tedavisi alıp steroid kesildikten sonra çalışmaya kadar ortalama 5 ay süre geçen hastalardan oluşmaktaydı. Yaş ve cinsiyeti uyumlu 23 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Steroid kullanma süreleri ve kürnülatif steroid dozları hesaplandı. Serum Ca, fosfor, kreatinin, albumin, osteokalsin, iPTH, kortizol, IGF-I, IGFBP3; idrarda Ca, kreatinin, deoksipiridinolin, hidroksiprolin düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF STEROID TREATMENT ON OSTEOPOROSIS IN PATIENTS WITH NEPHROTIC SYNDROME ABSTRACT Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of steroids on bone metabolism and also to investigate the relationship beetween cumulative doses- duration of steroid usage and osteoporosis Patients and methods: Forthy seven patients with the nephrotic syndrome (NS) were included in this study and the patients were divided into 4 groups. The patients with newly diagnosed NS not treated with corticosteroid (CS) were included in group I. The patients with only one nephrotic attacs not treated with CS for avarage 4 month were included in group II. The patients with a few nephrotic relapses treated with low dose steroid during study were included in group III. The patients with a few nephrotic relapses not treated with steroid for avarage 5 month were included in group IV. Twenty-three sex-and age-matched healthy children were included as control group. The usage duration and cumulative dose of CS were calculated for each patient. The levels of serum Ca, phosphate, creatinine, albumine, osteocalcin, IGF-I, IGFBP3 and urine Ca, creatinine, deoxypyridinoline and hydroxyproline were measured. BMD of femur neck and lumber vertebral was measured by using DEXA. VIIResults: BMD was significantly lower in all patient groups than control groups (p< 0.05). Z scores in groups II, III and IV were lower than control group (p< 0.05, -1.65, -1.58, -1.20, respectively).