Çocukluk çağı bruselloz tedavisinde tedavi kombinasyonlarının karşılaştırılması
- Tez No: 156495
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
1. ÖZET Brusella hastalığı bölgemizde halen yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada çocuklarda bruselloz tedavisinde çeşitli ilaç kombinasyonları kullanılarak etkinliklerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya Ocak 2002 ile Ocak 2003 tarihleri arasında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran veya yatan hastalarda bruselloz saptanan 60 çocuk dahil edildi. Bruselloz tanısı, kan kültürü veya Tüp aglütinasyon Testi (TAT) kullanılarak konuldu. Tedavi öncesi tüm hastaların karaciğer fonksiyon testleri, hemogram, eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), c-reaktif protein (CRP) ve tam idrar tahlillerine bakıldı. Uygulanan tedavi rejimine göre 8 yaşın altındakiler Grup 1 ve 2'yi, 8 yaş ve üstündekiler ise Grup 3 ve 4'ü oluşturdular. Hastaların 18'i (% 30) 8 yaşının altında, 42' si (% 70) ise 8 yaş ve üstünde idi. Sekiz yaş altında olan hastalardan; 9'una (Grupl) trimetoprim-sulfametoksazol (TMP-SMZ) (10 mg/kg/gün, oral, iki doza bölerek, 45 gün süreyle) + seftriakson (50 mg/kg intramüsküler, tek doz,5 gün süreyle), diğer 9 hastaya (Grup 2) ise TMP-SMZ (10 mg/kg/gün TMP üzerinden, oral, iki doza bölerek, 45 gün süreyle) + gentamisin (5 mg/kg/gün intramüsküler, iki doza bölerek, 5 gün süreyle) kombine edildi. Sekiz yaş ve büyük hastaların 21 'ine (Grup 3) doksisiklin (5 mg/kg/gün, oral, iki doza bölerek, 45 gün süreyle) + seftriakson (50 mg/kg intramüsküler tek doz, 5 gün süreyle), 21 hastaya (Grup 4) ise doksisiklin (5 mg/kg/gün, oral, iki doza bölerek, 45 gün süreyle) + gentamisin (5mg/kg/gün intramüsküler, iki doza bölerek, 5 gün süreyle) uygulandı. Çalışmaya alınan 60 hastanın tümü verilen tedavi kombinasyonları ile iyileşti.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Brucellosis is still a main public health problem in our region. In this study, it was aimed to study the efficacy of different drug combinations for brucellosis treatment in the children. Sixty children diagnosed as brucellosis in outpatient clinics of Yüzüncü Yıl University, Department of Pediatrics or hospitalized patients at the same hospital, between January 2002 and January 2003 were admitted in the study. Diagnosis of brucellosis was made by using blood culture or tube agglutination test (TAT). Hepatic function tests, hemogram, erythrocyte sedimantation rate, c-reactive protein and complete urine analysis of all patients were examined before treatment. The children under 8 years old composed Group 1 and 2 and other children older than 8 years composed Group 3 and 4 when they were seperated according to treatment regime. Eighteen patients of them were under 8 years old and forty-two were older then 8 years old. Nine patients (Group 1) whose ages were under eight were managed with trimethoprim-sulfamethoxazole (TMP-SMZ) (10 mg/kg per day orally, divided two daily doses for 45 days) + ceftriaxone (50 mg/kg per day by intramuscular single daily dose for 5 days) and, other nine patients (Group 2) were managed with TMP-SMZ (10 mg/kg per day orally, divided two doses for 45 days) + gentamicin (50 mg/kg per day intramuscular divided two daily dose for 5 days). Twenty-one patients (Group 3) whose ages were older than eight years old were managed with doxycycline (5 mg/kg per day orally, divided two daily doses for 45 days) + ceftriaxone (50 mg/kg per day by intramuscular single daily dose for 5 days) and, other Twenty-one (Group 4) patients were managed with doxycycline (5 mg/kg per day orally, divided two daily doses for 45 days) + gentamicin (50 mg/kg per day by intramuscular divided two daily doses for 5 days).All of the patients in the different groups were healed. It was found that relaps and improvement rates were similar (p>0.05).