Hastaneye yatırılarak tedavi edilen çocukluk çağı pnömonilerinde farklı tedavi yaklaşımlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 156497
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN ODABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
1. ÖZET Ocak 1997 - Haziran 2004 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üüniversitesi, Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalık'an Kliniği'nde bakteriyel pnömoni tanısı alan (Pnömoniyle birlikte konjenital veya kronik hastalığı olanlar çalışmaya dahil edilmedi) toplam 515 hasta retrospektif olarak incelenerek çalışmaya alındı. Hastalar yaşlarına göre altı gruba ayrıldı. Grup I; 0-1 aylık, grup II; 2-3 aylık, grup III; 4-12 aylık, grup IV; 13-59 aylık, grup V; 5-12 yaş, grup VI; 12 yaş üzeri hastalardan oluştu. 2-12 aylık hastalardaki etiyolojik ajanlar benzer olduğu halde, 2-3 aylık hastalarda kloramfenikol tedavisi veremediğimiz için bu yaş aralığını ayrı bir grup olarak değerlendirildi. Kliniğimizde yatarak tedavi edilen bakteriyel pnömonili hastalara, yatışta uygulanan tedavi ve tedavi değişiklikleri, tedavi sonucu fizik muayene bulgularının kaçıncı günde düzeldiği, hastanemize yatmadan kaç gün önce pnömoni septomlarının başladığı, hastanemize yatmadan önce ayaktan veya yatarak başka bir merkezde tedavi alıp almadığı, yatışta tesbit edilen pnömoninin şekli (lober veya bronkopnömoni) hasta dosyalarındaki kayıtlardan elde edildi. Hasta verilerinin değerlendirilmesi.ide Chi-square testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY From January 1997 to June 2004, a total of 515 patients diagnosed as having, pneumonia, were evaluated retrospectively at Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine department of pediatrics in this study. The patients having pneumonia with any congenital or chronic disorders were excluded to study. The cases were separated into 6 groups according to the ages. The groups and its ages were determined as follows; group 1 was 0-1 month, group 2 was 2-3 months, group 3 was 4-12 months, group 4 was 13-59 months, group 5 was 5-12 years, and group 6 was over the 12 years. We preferred to make two different group as a group 2 and 3 regardless of same possible etiologic agent in age of 2 to 12 months. In addition we could not administered the chloramphenicol in 2-3 months patients. Wc recorded some datas in all hospitalized patients with bacterid pneumonia. This datas were as follows; treatment procedures and changes in treatment at first admission, the time of improvement of physical examination findings, the time interval between starting of complaints related with pneumonia and hospitalization date, to get any treatment before admission to our hospital, and the type of pneumonia (lobcr or bronchopneumonia) at first admission. Wc used Chi-square tests in patients data.