Van Bölgesinde sağlıklı çocuklarda idrarda Ca/Cr oranının normal değerlerinin tespit edilmesi ve Na/Cr,K/Cr,Na/K ile olan ilişkisi
  1. Tez No: 156498
  2. Yazar: NECİP AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Hiperkalsiüri, 24 saatlik idrarda kalsiyum atılımı 4 mg/kg'ın üzerinde olduğunda tanımlanır. Küçük çocuklarda 24 saatlik idrar toplanırken karşılaşılan güçlükler nedeniyle hiperkalsiüri taramasında spot idrarda kalsiyum/kreatinin (Ca/Cr) oram klinik pratikte rutin olarak kullanılan, güvenilir ve ucuz bir yöntemdir. Yirmidört saatlik kalsiyum atılımı ile iyi korelasyona sahip olduğu önceki çalışmalarda saptanmıştır. Geleneksel olarak spot idrarda Ca/Cr oram 0.20'nin üzerindeyse anormal kabul edilir. Son yıllarda yapılan çalışmalar spot idrarda Ca/Cr oranının yaş ve bölgeye göre değiştiğini göstermiştir. Çalışmamıza Van bölgesinde yaşayan 0-16 yıl arasında 247 (%47.6) kız, 271 (% 52.4) erkek olmak üzere toplam 518 sağlıklı çocuk dahil edildi. Spot idrardaki Ca/Cr oranının üst limiti için 95. persentil değerler alındı. Vakaları yaşlara göre altı gruba ayırdık; 0-30 gün (1), 31-90 gün (2), 91 gün- 6 ay (3), 7-18 ay (4), 18 ay-6 yd (5), 7-16 yıl (6). 1. grupta Ca/Cr oram 1.61, K/Cr 3.64; 2. grupta Ca/Cr oram 1.09, K/Cr 3.68; 3. grupta Ca/Cr oram 0.92, Na/Cr 10.1 K/Cr 4.56, Na/K 4.85; 4. grupta Ca/Cr oram 1.1, Na/Cr 9.19, K/Cr 3.77 ve Na/Cr 8.15; 5. grupta Ca/Cr oram 0.44, Na/Cr 7.36, K/Cr 2.85 ve Na/Cr 6.73; 6. grupta idrarda Ca/Cr oram 0.42, Na/Cr 5.19, K/Cr 2.15 ve Na/K 5.81 olarak tespit edildi. Çalışmamızda idrarda tespit ettiğimiz Ca/Cr oranının 95. persentildeki değerleri yaşla azalma gösterdi ve daha önce yapılan çalışmalara göre yüksek bulundu. Cinsiyet arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Vakaların tamamı değerlendirildiğinde idrar Ca/Cr ile Na/Cr ve Na/K arasında güçlü pozitif korelasyon (pO.0001), K/Cr ile Na/K arasında güçlü negatif korelasyon saptandı (pO.0001). Onsekiz aydan küçük çocuklarda idrar Ca/Cr ile K/Cr arasında anlamlı korelasyon bulunmazken, onsekiz aydan büyük çocuklarda idrar Ca/Cr ile K/Cr arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı (p:0.036). Sonuç olarak bu bölgede idrar Ca/Cr oram daha evvel farklı bölgelerde yapılan çalışmalara göre yüksek saptandı ve yaş ile ters ilişkiye sahip olduğu gösterildi. Dolayısıyla her bölge ve yaş için idrar Ca/Cr oranının referans değerleri tespit edilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hypercalciuria is defined as urinary calcium excretion of >4 mg/kg/day. Due to the difficulty of obtaining a 24 hours urine collection in very young children, a random UCa/Cr ratio is routinely used in the clinical practice to screen for hypercalciuria and it is reliable and cheep method. It has been found a good correlation between random UCa/Cr ratio and 24 hours urine calcium excretion in the previous studies. Traditionally, it is accepted as abnormal if the UCa/Cr ratio is over 0.20. Last studies have shown that the UCa/Cr ratio was changed according to age and geographic area.. We studied on 518 healthy children which consist of 247 (% 47.6) girls and 271 (% 52.4) boys, among 0-16 ages living in Van region. The 95th percentile values were taken for upper limit of random UCa/Cr ratio. They were divided into 6 groups as in the follows: 0-30 days (1), 31-90 days (2), 91 days-6 months (3), 7-18 months (4), 19 months-6 years (5), 7-16 years (6). It was determined that the values for the first group: UCa/Cr 1.61,UK/Cr 3.64; for the second group: UCa/Cr 1.09, UK/Cr 3.68; for the third group: UCa/Cr 0.92, UNa/Cr 10.1, UK/Cr 4.56, UNa/K 4.85; for the fourth group: UCa/Cr 1.1, UNa/Cr 9.19, UK/Cr 3.77, UNa/K 8.15; for the fifth group: UCa/Cr 0.44, UNa/Cr 7.36, UK/Cr 2.85, UNa/K 6.73; for the sixth group: UCa/Cr 0.42, UNa/Cr 5.19, UK/Cr 2.15, UNa/K 5.81. The 95th percentile values of the UCa/Cr ratio that we determined in our study decreased with age, and the values were determined higher than the previous studies. There were not found sagnificant differences between sexes.