Dermatophagoides Pteronyssinus'a allerjik çocuklarda spesifik hızlı immünoterapinin konvansiyonel immünoterapi ve plasebo ile karşılaştırılması
- Tez No: 49367
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVAL GÜNEŞER KENDİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Dermatophagoides Pteronyssinus (DP) dünyada ve Türkiye'de allerjik astma ve perenial rinitte major allerjendir. İmmünoterapi DP'e bağlı allerjik astma ve perennial allerjik rinitte etkili bir tedavidir. DP'ye hassas allerjik astma ve perennial rinit tedavisinde üç farklı hasta grubuna DP ekstresi ile rush immünoterapi, konvansiyonel immünoterapi ve placebo uygulandı ve sonuçlar karşılaştırıldı. RIT uygulanan hastaların 9'u ortalama 10 günde 100.000 SQU/ml olan idame dozuna ulaştı, sadece biri 14 günde 50.000 SQU/ml olan doza ulaşabildi. Konvansiyonel İT uygulanan hastaların 9'u ortalama 16 haftada 100.000 SQU/ml olan idame doza ulaştı. Biri 6 ayda 10.000 SQU/ml'ye ulaşabildi. Beş hastaya 6 ay boyunca plasebo verildi. Sonuçlar aşağıdaki gibiydi: 1) Klinik düzelme semptom skoruna göre değerlendirildi. RIT ve konvansiyonel İT alan gruplar plasebo grubuna göre klinik olarak belirgin derecede düzeldiler(p < 0.005). Fakat RIT ve konvansiyonel immünoterapi grubu arasında önemli bir fark yoktu(p>0.05). 2) Deri testinde hem reaksiyon veren en düşük allerjen konsantrasyonu, hem de ödem boyutu RIT ve konvansiyonel İT grubunda belirgin derecede azaldı(p0.05). 4) DP spesifik IgE antikoru her üç grupta da değişmedi. 5) DP spesifik IgG4 antikoru RIT ve konvansiyonel İT alan gruplarda belirgin olarak arttı(p< 0.005), fakat plasebo grubunda değişmedi. 6) Yan etkiler karşılaştırıldığında RIT grubunda reaksiyon skoru diğer iki gruptan belirgin derecede yüksekti(p< 0.005). RIT grubunda reaksiyonlar 1000 SQU/ml ve 40.000 SQU/ml arasında ve ilk 15-45 dakika içinde oldu. Konvansiyonel İT grubunda reaksiyon skoru çok düşüktü. Plasebo grupta hiç reaksiyon olmadı. RIT veya kovansiyonel IT'den dolayı hiçbir hastada anaflaktik reaksiyon gelişmedi. RIT 67çok kısa sürede yüksek doz allerjen uygulamak için etkili bir metoddur ve plasebo grubuna göre klinik ve immünolojik olarak daha etkili olmuştur. RIT konvansiyonel immunoterapiden daha etkili görünmektedir.Fakat daha ciddi yan etkilerinden dolayı allerji pratiğinde kullanılabilirliği sınırlıdır. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dermatophagoides Pteronysinus(DP) is the major allergen in allergic asthma and perennial rhinitis in World and Turkey. Immunotherapy is a effective treatment for allergic ashma and perennial rhinitis due to DP. In treating perennial allergic rhinitis and allergic asthma sensitive to DP, rush immunotherapy and conventional immunotherapy with DP extract and placebo were applied to 3 different patients groups and the obtained results were compared. In the rush immunotherapy groups nine patient have reached to the maintenance dose of 100.000 SQU/ml within mean 10 day, only one patient have reached to 50.000 SQU/ml with in 14 days. Nine patients who applied to the conventional immunotherapy have reached to the maintenance dose of 100.000 SQU/ml within 16 weeks, only one patient have reached to 10.000 SQU/ml within in 6 months. Five patients have had placebo for 6 months. The results were given as follows. 1) Clinical benefits were analysed by means of symptom scores. Symptom scores of the patients who applied to either the rush or the coventional immunotherapy were significantly decreased(p < 0.005), but placebo group it was not changed. There was not significant difference between the rush immunotherapy and the conventional immunotherapy groups(p>0.05). 2) Skin test titration demonstrated that patients placed in the RIT and in the classical IT groups has a significant decrease of both end point titer and size of the largest wheal(p < 0.05). No significant difference was observed in the placebo group. 3) Bronchial provocation tests were significantly improved in the RIT and in the classical IT groups, but did not change in placebo group. Bronchial provocation test were showed better improvement in RIT group than classical IT group, but it was not significant in terms of statically(p>0.05). 4) The titer of the anti-mite IgE antibody was not changed in 3 groups during 69the course of treatment. 5) The titer of the anti-mite IgG4 antibody was increased in RIT and in classical IT groups(p< 0.005), but was not changed in placebo groups. 6) The reaction scors due to immunotherapy were significantly higher in the RIT groups (p< 0,005). Side effects occured at the doses of between 1.000 - 40.000 SQU/ml with in 14-45 minute in the RIT groups. The reaction scores were very low in the classical IT groups. Side effect did not occur in the placebo group. In no case did an anaphylactic reaction occur secondary to the RIT or conventional IT. RIT is an effective method for administering a high dose of allergen in a very short time period. RIT provided more significant improvement both clinically and immunologically than placebo. RIT seemed to be more effective than conventional immunotherapy. But also having more severe side effects, convenience of RIT can be limited in allergy practice. 70