Antiepileptik kullananlarda idrar metilmalonik asit, homosistein, vitamin B12 folik asit ve lipoprotein(a) düzeyleri
Urine methymalonic acid, homocystein vitamin B12, folic acid and lipoprotein (a) levels in antiepileptic drug users
  1. Tez No: 156570
  2. Yazar: GÖKHAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERHAN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
VII. ÖZET ANTİEPİLEPTİK KULLANANLARDA İDRAR METİLMALONİK ASİT HOMOSİSTEİN VİTAMİN B12 FOLİK ASİT VE LİPOPROTEİN(a) DÜZEYLERİ Antiepileptik ilaç tedavisi gören epileptik olgularda folik asit ve vitamin Bı2 eksikliği gelişebilmektedir. Bunun tespiti ancak bu vitaminlerin fonksiyonel eksikliğini gösteren serum homosistein ve idrar metilmalonik asit ölçümleri ile mümkün olmaktadır. Ayrıca yükselen plazma homosistein düzeyi lipoprotein(a)'nm fibrine bağlanmasını arttırmaktadır. Plazma homosistein ve lipoprotein (a) yüksekliğinde trombüs oluşumu kolaylaşmaktadır. Antiepileptik ilaç tedavisi alan 60 epileptik olgu ve 30 sağlıklı kontrol grubundan oluşan çalışmada, idrar metilmalonik asit, plazma homosistein ve lipoprotein(a) düzeyleri ile serum folik asit ve vitamin B12 düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII. YABANCI DİLDE ÖZET URINE METHYMALONIC ACID, HOMOCYSTEIN VITAMIN Bu, FOLIC ACID ANDLIPPROTEİN (a) LEVELS IN ANTIEPILEPTIC DRUG USERS Two vitamin B^and folic acids deficienies may be seen in the epileptic patients who used the antiepileptic drug. The deficiencies of these vitamins can be established by the serum homocytein and the urine methymalonic acid levels which show these vitamins functional deficiencies.Although, the increased plasma homocystein levels, increase the fibrine binding lipoprotein (a) levels. The thrombus formation made easier by the high homocystein and lipoprotein (a) levels. In this study, which was formed as a study group 60 antiepileptic drugs users and a control group 30 healty child was researched the correlation between the urine methymalonic acid, the plasma homocystein, lipoprotein(a) and the serum folic acid and vitamin B12 levels.