Antiepileptik ilaç kullanan hastalarda temporomandibular eklem osteoartritinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
The evaluation of temporomandibular joint osteoarthritis in patients using antiepileptic drugs by cone-beam computed tomography
  1. Tez No: 991820
  2. Yazar: BEYZANUR BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA SOYDAN ÇABUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, antiepileptik ilaç (AEİ) kullanan bireylerde temporomandibular eklemde (TME) osteoartrit (OA) ile ilişkili morfolojik ve morfometrik değişiklikleri konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile değerlendirerek sağlıklı kontrollerle karşılaştırmaktır. Çalışmaya, arşiv KIBT kayıtlarından seçilen, yaş ve cinsiyet açısından birebir eşleştirilmiş 77 epilepsi ve 77 kontrol birey dâhil edilmiş; her bireyin sağ ve sol TME'si eklem düzeyinde analiz edilmiştir. Eklem aralıkları (AEA, SEA, PEA), glenoid fossa çatısı (RGF) kalınlığı, kondil morfolojisi ve OA'ye ait radyolojik bulgular standardize protokollerle değerlendirilmiş; veriler uygun parametrik ve parametrik olmayan testlerle analiz edilmiştir (p<0,05). Epilepsi grubunda RGF kalınlığı kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek, AEA ve PEA değerleri ise anlamlı derecede düşük bulunmuş; SEA'da anlamlı fark saptanmamıştır. Kondil morfolojisi dağılımı gruplar arasında benzer bulunmuştur. OA bulguları epilepsi grubunda %51,3, kontrol grubunda %33,1 oranında saptanmış ve yeni nesil veya kombine AEİ kullananlarda OA sıklığının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bulgular, AEİ kullanımının TME'de dejeneratif değişikliklerin sıklığı ve şiddetini artırabileceğini ve KIBT'nin bu değişikliklerin nicel değerlendirilmesinde değerli bir yöntem olduğunu düşündürmektedir. Epilepsi hastalarının multidisipliner izlemlerinde TME değerlendirmesinin göz ardı edilmemesi ve AEİ–TME ilişkisini aydınlatmaya yönelik daha geniş, prospektif ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to evaluate, by cone-beam computed tomography (CBCT), osteoarthritis (OA)-related morphological and morphometric changes in the temporomandibular joint (TMJ) of patients using antiepileptic drugs (AEDs) and to compare them with healthy controls. Seventy-seven epilepsy patients and 77 age- and sex-matched controls were selected from CBCT archives, and the right and left TMJs of each subject were analysed at joint level. Joint spaces (anterior, superior, posterior), roof of the glenoid fossa (RGF) thickness, condylar morphology and radiographic OA findings were assessed using standardized protocols, and data were analysed with appropriate parametric or non-parametric tests (p<0.05). RGF thickness was significantly higher, whereas anterior and posterior joint spaces were significantly smaller in the epilepsy group compared with controls; no significant difference was found for the superior joint space. The distribution of condylar morphology did not differ between groups. OA findings were detected in 51.3% of epilepsy patients and 33.1% of controls, and OA prevalence was higher in patients receiving new-generation or combined AED regimens. These results suggest that AED therapy may contribute to an increased frequency and severity of degenerative changes in the TMJ and that CBCT is a valuable tool for quantitative assessment of such alterations. TMJ evaluation should be considered in the multidisciplinary follow-up of epilepsy patients, and larger prospective multicentre studies are needed to further clarify the relationship between AED exposure and TMJ health.