250 bakteriyel menenjitli hastanın değerlendirilmesi
Assessment of 250 pediatric patients with purulence menengitis
  1. Tez No: 156604
  2. Yazar: AHMET İRFAN GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
7.0ZET Bu araştırma, 2000-2003 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Enfeksyon Ünitesine pürülan menenjit tanısı ile yatırılan ve araştırma gören 250 hastadan oluştu. 174 hastanın 5 yaş altında idi. Hastaların 141'i erkek ve 109'u kız çocuğu idi. Hastalar ilkbahar ve yaz mevsiminde büyük çoğunlulukla yatmışlardı. Beyin omurilik sıvısında 30 hastanın kültüründe üreme vardı. 220 hastada üreme olmadı. Beyin omurilik sıvısında üreyen bakterilerin, 12 hasta ile Streptococcus pneumoniae idi. Çalışmamızda mortalite oranı %3.2 olarak bulundu. Bakteriyel menenjit hastalığı olarak izlenen hastaların Diyarbakır merkezden 88 hasta geldiği ve ilçelerden en fazla Ergani ilçesinden geldiği bulundu. Çevre illerden gelen en fazla 47 hasta ile Mardinder, ikinci 37 hasta ile Batmandan geldiği bulundu. Bakteriyel menenjit hastalığından korunmanın en iyi yolu Sağlık bakanlığının mevcut aşılama programına bakteriyel menenjit hastalığına sebeb olan bakterilerin asılanda eklenmesidir. 53
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY This study consist of 250 pediatric patients diagnosed with purulence menengitis admitted Dicle University Pediatric infection Disease Department beetwen January 2000 and December 2003. 174 of patients were under 5 years. 141 of patients were male and 109 female. Most of admission was recorded in the spring and summer. Etiologic agents were isolated in the cerebral fluid of 30 patients. In the 220 patients, microorganism was not isolated. The most common etiologic agent was Streptococcus pneumoniae, and seen in the 12 patients. In this study mortality rate was 33.2 percent. 88 of patients came central of Diyarbakir.ln the village, the most came from Ergani. When the neighbouring city take in account most common admission were from Mardin (47 patients) and then Batman (37 patients) We believed that the main important prevention way is in the bacterial menegitis is added the vaccination againnist etiologic agent to the health administration vaccination programme. 54