Çeşitli tiroid fonksiyonlarında biyo-elektrik empedans tekniği ile ölçülen vücut kompozisyon değişimlerinin hemoreolojik parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
Examining the relation of body composition variations measured by bioelectric impedance technique with hemorheologic parameters in various thyroid functions
- Tez No: 156685
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
6. ÖZET Çeşitli Tiroid Fonksiyonlarında Biyo-Elektrik Empedans Tekniği İle ölçülen Vücut Kompozisyon Değişimlerinin Hemoreolojik Parametrelerle İlişkisinin İncelenmesi Bu tezin amacı; çeşitli tiroid fonksiyonlarında (ötiroid, hipertiroid ve hipotifoidlerde) vücut kompozisyonlarını biyoelektrik empedans yöntemiyle ölçmek, vücut empedans değişimini atım volümü, kalp debisi, kan akımı ve solunumdan yararlanarak saptamak, biyo-fizyolojik sıvılarda empedans (Zo) değişimini ölçmek ve vücut kompozisyonu ve empedans değişim değerlerinin hemoreolojik parametrelerle ilişkisini araştırmaktır. Bu amaçla 20 ve 75 yaş arasında 48 tiroid hastasının ölçüm parametreleri kullanılmıştır. Bu hastaların 18 tanesinin ötiroidi, 15 tanesinin hipotiroidi ve diğer 1 5 tanesinin hipertiroidi tanıları vardı. Her üç grubun biyoelektrik empedans yöntemi ile ölçülen vücut kompozisyonu, vücut empedans değişimi ve hemoreoloji parametreleri istatistiksel açıdan karşılaştmlmıştır. Hipertiroidlerde, hipotiroidlere nazaran rezistansın, empedans değişiminin daha yüksek olduğu saptanarak; kan viskozitesini etkileyen eritrosit sayısı Hb, Hct parametrelerinin yüksek olmasıyla, diğer hemoreoloji parametrelerinin daha düşük olmasının etkisinin azaltılması sayesinde kan viskozitesinin ilk kayma hızında (22,5) ötiroidlere nazaran anlamlı yükseklik saptanmıştır. Hipotiroidlerde ise hipertiroidlere göre rezistansın, empedans değişiminin düşük olduğu saptanarak; eritrosit sayısı, Hct, Hb parametreleri dışındaki diğer hemoreolojik parametrelerin daha yüksek olmasıyla, ötiroidlere nazaran kan viskozitesinin ilk iki kayma hızlarında (22,5- 112,5) anlamlı yükseklik olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlarla; tiroid hastalıkları ile vücut kompozisyonu ve empedans değişim ve hemoreolojik parametreler arasında sıkı bir bağlantı olduğu görüldü. Özellikle rezistans, reaktans, faz açısı, BCM (vücut hücre kitlesi) yüzdesi, empedans değişimleri ve kan viskozitesi önemli parametrelerdi. Çünkü tedavi öncesi durumu ve tedavinin etkisi bu parametrelerle rahatça takip edilecektir. Bu 108bulguların tiroid hastalıklarının saptanmasında ve tedavisinin izlenmesinde faydalı olacağı düşünülmektedir. 109
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Examining The Relation of Body Composition Variations Measured by Bioelectric Impedance Technique with Hemorheologic Parameters in Various Thyroid Functions The purpose of this thesis is to measure body compositions with bioelectrical impedance method and to fix variation of body impedance with stroke volume, cardiac output and respiration and to measure variations of impedance (Zo) in biophysiologic fluids and to investigate relation of values of body composition and impedance variation with hemorheologic parameters in various thyroid functions (euthyroid, hyperthyroid and hypothyroids). With this purpose, measurement parameters of 48 thyroid patients who are between 20 and 75 years old are used. 18 of these patients have euthyroid diagnosis, 15 of them have hypothyroid and other 15 have hyperthyroid diagnosis. Body composition, body impedance variation measured with bioelectrical impedance method and hemorheological parameters of each group have been compared statistically. It is fixed that impedance variation, resistance in hyperthyroid patients is higher than hypothyroids. Therefore with red blood cells, hemoglobin and hematocrit parameters which effect blood viscosity is high and thanks to their decreasing effect of being low of other hemorheological parameters, a meaningful height is fixed in comparison to euthyroid patients in first shear rate (22,5) of blood viscosity. It is fixed that impedance variation, resistance in hypothyroid patients is lower than hyperthyroids. Therefore with other hemorheologic parameters except red blood cells, hemoglobin and hematocrit parameters are higher, it is fixed that first two shear rates (22,5- 1 12,5) of blood viscosity are higher than euthyroid patients. With these results, it has been seen that there is close connection between thyroid patients and body composition and impedance variation and hemorheologic parameters. Particularly, resistance, reactance, phase angle, percantage of BCM (body cell mass), impedance variations and blood viscosity 110are important parameters. Because situation prior to treatment and effects of treatment can be follow up easily. It is considered that these findings may be useful in diagnosing thyroid diseases and following treatments of them. Ill