Torakotomi sonrası hasta kontrollü epidural analjezi yöntemi ile uygulanan bupivakain-fentanil ve ropivakain-fentanil kombinasyonunun karşılaştırılması
Comparison of bupivacaine-fentanyl and ropivacaine-fentanyl combination by PCEA (Patient Controlled Epidural Analgesia) used after thoracotomy
- Tez No: 156732
- Danışmanlar: DR. ESER ŞAVKILIOĞLU, DR. HİLAL SASAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Torakotomi sonrası Hasta Kontrollü Epidural Analjezi (HKEA) yoluyla uygulanan bupivakain-fentanil ve ropivakain-fentanil kombinasyonları analjezik, hemodinamik ve yan etki açısından karşılaştırıldı. Hastalar 15' er kişilik iki gruba ayrılarak, birinci gruba % 0,1 bupivakain-2 ug/ml fentanil, ikinci gruba % 0,1 ropivakain - 2 (tg/ml fentanil infüzyonu HKEA yöntemi ile verildi. Postoperatif hastalar sözel olarak ağrılarını belirtecek düzeye geldiklerinde 5 ml bolus dozun ardından, 5 ml/st' den infüzyona başlandı. Bolus dozu 5 mi, kilitli kalma süresi 20 dk, 4 saatlik limit 30 mi ayarlandı (eğer VAS skoru 4 den fazla ise 5 ml bolus doz tekrarlandı). Hastalar postoperatif 0. dk., 15. dk, 30. dk, l.sa, 2.sa, 4.sa, 6. sa, 12. sa, 18. sa, 24. saatlerde ağrı, hemodinamik parametreler, yan etkiler açısından değerlendirildi. Hem bupivakain-fentanil, hem de ropivakain-fentanil grubunda etkin analjezi sağlandı. Hemodinamik parametreler açısından gözlenen istatiksel olarak anlamlı farklılıklar, klinik olarak herhangi bir müdahale gerektirmeyen sınırlardaydı. Solunum depresyonuna, sedasyona ve motor bloğa rastlanmadı. Ek analjezik istemi benzer bulundu. Sonuç olarak, postoperatif ağrı tedavisinde bupivakain veya ropivakainin fentanil ile kombinasyonunun benzer özellikte olduğunu ve güvenle kullanılabileceğini düşünüyoruz. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY We compared analgesic effectiveness, hemodynamic and side effects of bupivacaine- fentanyl and ropivacaine-fentanyl combinations after postthoracotomy with Patient Controlled Epidural Analgesia (PCEA). Patients were seperated in two groups, each had 15 patients in it. First group received % 0,1 bupivacaine - 2 ug/ml fentanyl, and second group % 0,1 ropivacaine - 2 |ug/ml fentanyl infusion with PCEA. Postoperatively, when patients were ready to tell their analgesia. 5 ml bolus doses were given then infusion rate at 5 ml/h were started. 5 ml bolus doses and 20 min. locked out and for 4 hours limitation 30 ml were setted. (If VAS>4, 5 ml bolus doses were repeated). Postoperatively at 0. min., 15. min, 30. min, 1. hr, 2. hr, 4. hr, 6. hr, 12. hr, 18. hr, 24. hr. analgesia, hemodynamic parameters and side effects were measured. Either bupivacaine-fentanyl or ropivacaine-fentanyl groups had shown equivalent analgesia. No differences were found in hemodynamic parameters by statistical analyst. No major side effects were noted in any groups. Consumption of extra analgesic were found similar. In conclusion; we think that in the postoperative pain management ropivacaine or bupivacaine with fentanyl have similar analgesic effect and can be used safely. 55