Anorektal cerrahide spinal ve genel anestezinin postoperatif analjeziye etkilerinin karşılaştırılması
The effects of spinal versus general anesthesia on postoperative analgesia patients undergoing anorectal surgery
- Tez No: 156772
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL GÜZELDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI- ÖZET Tıbbi tedavi olanaklarının artmış olmasına rağmen ameliyat olan hastaların çoğu, ameliyat sonrasında, olayın doğasında var denilen ağrıyı çekmektedirler. Cerrahi operasyon için anesteziyoloğun seçtiği anestezi tekniği, preemptif analjezinin sağlanmasında önemlidir. Bu nedenle postoperatif dönemde analjezi sağlamada katkısı olacak, operasyon için en uygun anestezi tekniği seçilmelidir. Anorektal operasyonlar, postoperatif dönemde yoğun ağrıya neden olan cerrahi girişimlerdendir. Bu nedenle hastalara postoperatif dönemde etkili bir analjezi protokolü uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmada; anorektal cerrahi uygulanan hastalarda spinal ve genel anestezi yöntemlerinin postoperatif dönemdeki ağrı üzerindeki etkilerinin; hasta kontrollü analjezi yöntemiyle uygulanan tramadol miktarlarının, hastaların postoperatif VAS değerlerinin ve hemodinamik parametrelerinin ölçümü ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya ASA I-II grubu 50 olgu dahil edildi. Grup I (n=25) olgulara spinal anestezi, Grup Il'ye (n=25) ise genel anestezi uygulandı. Postoperatif dönemde ağrı tedavisi için tüm olgulara tramadol hidroklorür, HKA yöntemi ile intravenöz yoldan uygulandı. VAS 3 'ün üzerindeki değerler, analjeziğe başlama kriteri olarak kabul edildi. Yükleme dozu olarak 1 mg/kg i.v. tramadol uygulandı ve HKA ile ağrı tedavisine başlandı. 48 saat süre ile HKA yöntemi ile ağrı tedavisine devam edildi. Gözlem sırasında VAS 3 ve üzeri olduğu taktirde ek doz tramadol uygulandı. Buna rağmen yeterli analjezi sağlanamayan durumlarda 0.5 mg/kg meperidin i.m. olarak uygulandı. Grup Il'deki olgularda ağrı skorları ve total analjezik gereksinimi daha yüksek bulundu. Grup Il'deki hastalarda ilk ağrı duydukları ana ve HKA yöntemi ile ağn tedavisine başlayıncaya kadar geçen süre, Grup I'deki hastalardan daha kısaydı. Grup İT de yan etki insidansı daha yüksek bulundu. Grup I' de 7 olguda yan etki görülürken, Grup IF de 12 hastada rastlandı. Grup E' de 6 olguda yetersiz ağn tedavisine rastlanırken, Grup Fde böyle bir yan etki görülmedi. Grup Fde en önemli sayılabilecek yan etki, 1 hastada görülen düzey yükselmesi oldu. Sonuç olarak bu tez çalışmasında, anorektal cerrahide spinal anestezi uygulamasının genel anestezi uygulamasına göre, postoperatif analjezi sağlamada daha etkili olması, yan etkisinin az ve ucuz olması nedeniyle daha avantajlı olabileceği değerlendirildi. 49
Özet (Çeviri)
VII- ingilizce özet SUMMARY THE EFFECTS OF SPINAL VERSUS GENERAL ANESTHESIA ON POSTOPERATIVE ANALGESIA PATIENTS UNDERGOING ANORECTAL SURGERY Most of the patients who's undergone surgery suffer from the pain that is said to be nature of the event eventhough the possibilities of medical treatments have been increased. The anesthetic technique, anesthesiologist chooses for the surgery operation is important in providing preemtive analgesia. For this reason, the most suitable anesthetic technique that will assist in providing analgesia in postoperative period must be chosen. Anorectal operations are the attempts that cause intense pain in postoperative period. For this reason, it is necessary to apply an analgesia protocol on patients effective in postoperative period. In this study, it has been aimed to compare the effects of the anesthetic methods on the pain in postoperative period, the amounts of tramadol applied by the patient controlled analgesia method with the postoperative VAS values and measurement of hemodinamical parameters of the patients. 50 cases of ASA I-II group have been included in this study. Spinal anesthesia for the Grup I (n=25) cases and general anesthesia for the Group II (n=25) have been applied. In postoperative period, tramadol hydrochloride for all the cases in pain treatment has been applied via intravenous way by PCA method.The values above VAS 3 have been accepted as beginning creteria of analgesia. 1 mg/kg i.v. tramadol has been applied as loading dose and pain treatment has been applied by PCA. The pain treatment has been continued by PCA for 48 hours. During observation, extra dose of tramadol has been applied when there is VAS 3 and above value. In spite of this, 0.5 mg/kg meperidine i.m. has been applied when sufficient analgesia hasn't been provided. It's been found that pain scores in Group II cases and total analgesic need are higher. Period of time in Grup II patients until the sense of first pain and beginning of the pain treatment by PCA compared to that of Group I patients was shorter. Incidence of side effect on Group II has been found higher. Side effect has been observed in Group I in 7 cases whereas in Group II it was 12. While in Group II insufficient pain treatments has been observed, in Group I this kind of side effect has not been observed. Increasing of level in one patient could be thought as the most important side effect. Consequently, in this study, it has been evaluated that the application of spinal anesthesia in anorectal surgery with respect to application of general anesthesia could be more anvantageous because of being more effective in providing postoperative analgesia having little side effect and decreased cost. 50