Anorektal cerrahi girişimlerinde levobupivakain ile bupivakainin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of hyperbaric bupivacaine hyperbaric levobupivacain undergoing perianal surgery under saddle spinal anestezi
  1. Tez No: 476244
  2. Yazar: ÖMER FARUK BORAN
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLŞEN BOSNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada,kısa süreli anorektal cerrahilerde hiperbarik bupivakain ile hiperbarik levobupivakainin saddle bloktaki etkilerinin araştırılması amaçlandı. ASA I-II risk grubundan 18-50 yaş aralığındaki 60 olgu çalışmaya dahil edildi. Oturur pozisyondaki hastalara L4-5 veya L5-S1 intervertebral aralığından 7,5 mg %0,5 hiperbarik bupivakain veya %0,5 hiperbarik levobupivakain 20 saniye içinde intratekal aralığa enjekte edildi. İntratekal enjeksiyonu takiben tüm olgular oturur pozisyonda 5 dk bekletildikten sonra önce sırtüstü yatar pozisyona daha sonra operasyonun gerçekleştirileceği prone, jack-knife,litotomi pozisyonuna getirildi. Olguların operasyon sırasında ve sonrasında; hemodinamik parametrelerden NİKB, KAH, SpO2 değerleri, duyusal ve motor blok özellikleri, analjezi süreleri, ilk mobilizasyon ve idrar yapma zamanları, olgu ve cerrah memnuniyeti, gözlenen yan etkiler kaydedildi. Çalışmada hiperbarik levobupivakain ile oluşan duyusal ve motor bloğun daha kısa sürdüğü bulundu. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı olsa da kısa süreli anorektal cerrahide klinik olarak hastaların taburculuklarını hızlandırabilecek düzeyde değildi. İlk idrar çıkarma süreleri her iki grupta da benzer olup taburculuğun ertelenmesine sebep olacak kadar geç gerçekleşti. Saddle blok ile hemodinamik parametrelerin normal sınırlarda tutulabileceği başarılı bir şekilde gösterildi. Emosyonel gerginliğe bağlı artmış vazovagal refleks sonucu oluşan yan etkiler hastalara premedikasyon uygulanmasına rağmen izlenmesi bazı hastaların ek sedasyon ihtiyaçları olabileceğini düşündürdü. Sonuç olarak günü kısa süreli anorektal cerrahilerde uygun olgularda yapılmak koşuluyla saddle bloğun uygulaması kolay ve yan etkileri minimal olan bir anestezi tekniği olduğu görüldü. Anorectal cerrahi girişimlerde uygulanacak anestezi teknikleriyle ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu görülmektedir.(alçak spinal blok,perianal blok,saddle blok karşılaştırmaları gibi). Hiperbarik levobupivakainin de anorektal cerrahilerde saddle blok uygulamalarında hiperbarik bupivakaine iyi bir alternatif olabileceği kanısına varıldı. Bununla beraber hiperbarik levobupivakainin cerrahi için yeterli anestezi sağlayacak ve aynı zamanda taburculuğu geciktirmeyecek daha düşük dozlarıyla ve farklı ilaç kombinasyonlarıyla yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to research the effects of hyperbaric bupivacaine and hyperbaric levobupivacaine on saddle block for short-duration anorectal surgeries. The study included 60 cases in the age interval 18 to 50 years in ASA I-II risk groups. In sitting position patients had 7.5 mg 0.5% hyperbaric bupivacaine or 0.5% hyperbaric levobupivacaine injected into the intrathecal interval at the L4-5 or L5-S1 intervertebral level over 20 seconds. Following intrathecal injection, all cases were left in sitting position for 5 minutes and then placed in supine position. Then the patient was placed in prone, jack-knife or lithotomy position as required for the operation. Cases had hemodynamic parameters of NIBP, HR and SpO2 values, sensory and motor block properties, analgesia durations, first mobilization and urination times, case and surgeon satisfaction and side effects recorded during and after the operation. The study found the sensory and motor block created with hyperbaric levobupivacaine was shorter. Though this difference was statistically significant, it was not at levels to shorten the discharge of clinical patients undergoing short-duration anorectal surgery. The first urination times of both groups were similar, and occurred late enough to delay discharge. Saddle block was successfully shown to keep hemodynamic parameters within normal limits. Observation of side effects caused by increased vasovagal reflexes linked to emotional tension in spite of premedication of patients led to the consideration that some patients may require additional sedation. In conclusion, administration of saddle block was seen to be an easy anesthetic technique with minimal side effects when performed for short-duration anorectal surgeries in appropriate day cases. It appears there is a need for more studies related to anesthetic techniques to be administered for anorectal surgery interventions (like comparisons of low spinal block, perianal block, saddle block). It was concluded that hyperbaric levobupivacaine may be a good alternative to hyperbaric bupivacaine in saddle block administration for anorectal surgery. Additionally, we believe there is a need for new studies on lower doses and different medication combinations to ensure sufficient anesthesia and at the same time not delay discharge when using hyperbaric levobupivacaine for surgery