Akut akciğer hasarı olan yoğun bakım hastalarında volüm(SIMV) ve basınç esaslı (BIPAP) ventilasyon modlarının karşılaştırılması
To compare pressure and volume control ventilation modes in patients with acute lung injury(ALI)
  1. Tez No: 156783
  2. Yazar: BAHAR ATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Solunum yetmezliğinin tedavisinde, mekanik ventilasyonun yönetimi, prognozu belirleyen önemli unsurlardan birisidir. Bu prospektif çalışmada, akut akciğer hasarlı (ALI) ve akut solunum sıkıntısı sendromlu (ARDS) olgularda, basınç ve volüm esaslı solunum yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. ALI veya ARDS kriterlerine uyan, 18-68 yaş arasında, APACHE II skoru 35'in altında olan olgular, randomize olarak ikiye ayrıldı. Barotravma ve son altı ay içerisinde myokard infarktüsü geçirenler çalışma dışında tutuldu. Grup Pe (n=15) basınç esaslı (BIPAP), grup ll'ye (n=15) volüm esaslı ventilasyon (SIMV) üç gün boyunca uygulandı. Grup ll'ye tidal volüm 8 mi. kg"1 olarak ayarlandı. Tüm olgulara 5-8 cmH20 PEEP uygulandı; hava yolu tepe basıncının 25 cmHaO'yu geçmemesine dikkat edildi. Sat02 %91 ve PaÛ2 60 mmHg'nın üzerinde tutacak Fi02 ve PaC02 35 ile 50 mmHg arasında olacak şekilde solunum sayısı ayarlandı. Solunum ve dolaşım parametreleri, kan gazı değerleri, hastalık şiddet skorları (APACHE II, LIS, SOFA) üç gün boyunca kaydedildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Management of mechanical ventilation for the treatment of respiratory insuficiency is one of the most important factor determining the prognosis. We aimed to compare pressure and volume control ventilation modes in patients with acute lung injury (ALI) and acute respiratory distress syndrome (ARDS) in this prospective study. Patients, possessing ALI /ARDS criteria, aged between 18-68 years and whom APACHE II score less than 35 were randomly allocated to two groups. Barotrauma and recorded myocardial infarction in last six months.were accepted as exclusion criteria of the study. A Pressure controlled ventilation mode (BIPAP) in Group I (n=15) and a volume controlled ventilation mode (SIMV) in Group II were administered for three days. Tidal volumes were selected as 8 ml.kg'1 in Group II patients. Peak pressure was not let above the upper limit of 25 cmH20 and moderate PEEP between 5-8 cmHaO were administered in all pat ients. Necessary Fi O2 was selected to provide the Sat O2 and PaC«2 over 91 % and 60 mmHg and respiratory rate was arranged according to PaC02 level in the range of between 35 and 50 mmHg. Hemodynamic and respiratory parameters, blood gas measurements, illness severity scores (APACHE II, LIS, SOFA) were noted for the three days.