Akut akciğer hasarı epidemiyolojisi ve klinik sonlanımı
Epidemiology and clinical outcomes of acute lung injury
  1. Tez No: 242427
  2. Yazar: EMRE GERÇEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ALP BODUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: ALI/ARDS yoğun bakımlarda önemli morbidite ve mortaliteye yol açan ciddi bir restriktif sendromdur. Yapılan çalışmalarda yaş, akut akciğer hasarı nedeni, kronik komorbid hastalıklar, akut organ yetmezlikleri, ağır sepsis/şok birlikteliği, pnömotoraks gelişmesi, PaO2/FiO2 oranı ve pH düzeyi, SOFA, SAPS2, APACHE II skoru gibi parametrelerin akut akciğer hasarı prognoz ve sağkalımı ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Medline taramamızda Türkiye'den herhangi bir merkez sağkalıma etki eden bu faktörler ile herhangi bir çalışma yayınlamamıştır. Bu çalışma ile Dahiliye Yoğun Bakım Ünitemizde ki (DYB) ALI/ARDS hastaların mortalite oranları ve mortaliteye etkili prognostik faktörleri paylaşmayı amaçladık.Yöntem: Ocak 2006 ile Aralık 2008 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEUTF) DYB'de solunum yetmezliği ile yatırılan ve NAECC kriterlerine göre ALI ya da ARDS tanısı alan hastaların dosyaları ve yoğun bakım ünitesindeki elektronik veri bankasındaki kayıtları geriye dönük incelendi. ALI/ARDS mortalite oranları ve mortaliteye etkili prognostik faktörler değerlendirildi.Bulgular: Belirtilen tarihler arasında 842 hasta DYB'a yatırılmıştır ve 629 hasta mekanik ventilasyon desteği almıştır. 629 hastanın %12,4'üne (n:78) ALI, %13,5'ine (n:85) ARDS tanısı kondu. Toplam 163 hasta çalışmaya alındı. ALI hastalarının % 51,3 ü (n:40) izlemde ortalama 42,8 saatte ARDS'ye ilerledi. KOAH ve kronik santral sinir sistemi hastalığının varlığının ARDS'ye progresyonu artırdığı saptandı (sırasıyla p=0,024, p=0,016).
Özet (Çeviri)
Aim: ALI/ARDS, a severe restrictive syndrome is responsible of high mortality and morbidity in intensive care units (ICU). It is known that age, cause of acute lung injury, chronic comorbid illnesses, acute organ failures, severe sepsis/septic shock, pneumothorax, range of admission PaO2/FiO2 ratio and pH level, SOFA, SAPS2, APACHE II scores are determinants of acute lung injury prognosis. According to our Medline search we found any study about ALI/ARDS nor concerning survival factors from Turkey. The aim of this study was to share our experince concerning ALI/ARDS and the prognostic factors affecting mortality and morbidity in our University Hospital?s Medical Intensive Care Unit.Method: Patients with ALI or ARDS diagnosed between January 2006 and December 2008 in our Medical ICU of Dokuz Eylül University Hospital, were included in this retrospective cohort study. The medical records and the electronic database of the ICU were reviewed. Mortality rate of ALI/ARDS patients and prognostic factors affecting mortality were evaluated.Result: From 842 patients admitted in the ICU between these dates, 629 were mechanically ventilated. Of 629 patients 12,4 % (n:78) had ALI and 13,5 % (n:85) had ARDS. A total of 163 patients were eligible. In a mean period of 42,8 hours 51,3 % of ALI patients (n:40) respiratory conditions degraded to ARDS. Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) (p=0,024) and chronic sentral nervous sistem illnesses (p=0,016) favorized this progression from ALI to ARDS.