Bel ağrısı olan hastalarda Roland Morris anketi ve fonksiyonel derecelendirme indeksinin ağrı ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between Roland Morris questiannaire and functional rating index with quality of life and pain with patients who have low back pain
  1. Tez No: 156802
  2. Yazar: FUNDA CERAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve amaç: Araştırmamız bel ağrısı olan hastalarda Roland Morris Anketi'nin ve Fonksiyonel Derecelendirme Indeksi'nin yaşam kalitesi ve ağrı ile ilişkisininin belirlenmesi amacıyla planlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmamız Buca SSK- Seyfî Demirsoy Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesine yönlendirilen akut veya kronik bel ağrısı tanısı almış 84 kişi üzerinde yapıldı. Çalışmamıza yaşları 24-72(ortalaması 47.8+12.0) arasında değişen 58'i kadın, 26'sı erkek toplam 84 hasta dahil edildi. Çalışmamızda kişilere ait demografik bilgiler, mesleki durum, sigara kullanma alışkanlığı, operasyon öyküsünün varlığı, ağrı (başlangıç şekli, derinliği, nedeni, şiddeti, süresi ve sıklığı) hasta değerlendirme formuna kaydedildi. Görsel Analog Skalası ile istirahatteki ve aktivitedeki ağrı şiddeti değerlendirildi. Fonksiyonel durum Roland-Morris Yeti Yitimi Anketi ve Fonksiyonel Derecelendirme indeksi, yaşam kalitesi Kısa Form-36 anketi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: RMA ve FDİ ile KF-36'nın tüm alt parametreleri arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Functional Rating Index with quality of life and pain. Material and metod: The study was consisted of the patients who have acute or chronic low back pain in Physical Therapy and Rehabilitation Department in the Seyfi Demirsoy Hospital in Buca SSK. The study included 58 women and 26 men between the age of 24-72(mean 47.8±12.0) years. The demographic information, the occupation, the smoking habits, the previous operations, pain (type of onset, causes, severity, duration and frequency) of patients were recorded on the assessment form. By means VAS, the severity of pain was evaluated during the rest and activities. Functional condition is assessed by RMQ and FRI, quality of life was Short Form-36.