Kronik bel ağrılı hastalarda iki farklı tedavi programının ağrı şiddeti, bel farkındalığı, fonksiyonel ve psikososyal faktörlere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of two different treatment programs on pain intensity, low back awareness, functional and psychosocial factors in patients with chronic low back pain
- Tez No: 738200
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASLAN TELCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızın amacı, Kronik Bel Ağrısı (KBA) olan hastalarda iki farklı tedavi programının ağrı şiddeti, bel farkındalığı, fonksiyonel ve psikososyal faktörlere etkisinin incelenmesidir. Yaşları 18–60 arasında değişen toplam 52 birey (24 kadın, 28 erkek) randomize olarak iki gruba (konvansiyonel fizyoterapi grubu ve konvansiyonel fizyoterapi+ kinezyoteyp grubu) ayrıldı. Her bir grup toplam 26 bireyden oluştu. Her iki gruptaki bireylere Hotpack, Ultrason ve Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu'ndan (TENS) oluşan fizyoterapi yöntemleri uygulandı. Konvansiyonel fizyoterapi (KF) + Kinezyoteyp (KT) grubuna ek olarak kinezyoteyp uygulandı. Her iki gruptaki bireyler haftada beş gün olmak üzere toplam 10 seans tedaviye alındı. Katılımcılar ağrı şiddeti Görsel Analog Skalası), bel farkındalığı (Fremantle Bel Farkındalık Anketi), fonksiyonel düzey (Beş Tekrarlı Otur Kalk Testi, Zamanlı Kalk Yürü Testi, Roland Morris Özür Anketi ve Modifiye Schober Testi), anksiyete ve depresyon düzeyi (Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği) ve korku kaçınma davranışı (Korku Kaçınma İnanışlar Anketi) açısından değerlendirildi. Değerlendirmeler, çalışmanın başlangıcında, 2 haftalık tedavi sürecinin sonunda ve tedavi sonrası 6. haftada gerçekleştirildi. Grup içi karşılaştırmalarda her iki grupta da tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedavi sonrası 6. hafta karşılaştırmalarında elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı idi (p0,05). İki grup arasında tedavi sonrası Roland Morris Özür Anketi sonuçları benzer iken (p>0,05), tedaviden 6 hafta sonra KF+KT grubunda daha fazla iyileşme vardı (p0,05). Bu çalışmanın sonuçları hem KF'nin hem de KF+KT'nin değerlendirilen tüm parametreler açısından kronik bel ağrısında tedaviden hemen sonra ve kısa süreli dönemde iyileşme sağladığını gösterdi. Bununla birlikte KF'ye ek olarak uygulanan KT'nin ağrı, fonksiyonel düzey, bel farkındalığı ve korku kaçınma davranışı üzerinde ek fayda sağladığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effect of two different treatment programs on pain intensity, low back awareness, functional and psychosocial factors in patients with chronic low back pain (CLBP). A total of 52 individuals (24 females, 28 males) aged between 18 and 60 were randomly assigned to two groups (conventional physiotherapy group and conventional physiotherapy + kinesiotaping group). Physiotherapy methods consisting of Hotpack, Ultrasound and TENS were applied to individuals in both groups. Kinesiotape was applied in addition to the conventional physiotherapy + kinesiotape (CPT+KT) group. Individuals in both groups received a total of 10 sessions of treatment, five days a week. Participants were evaluated for pain intensity (Visual Analog Scale), low back awareness (Fremantle Back Awareness Questionnaire), functional level (Five Times Sit to Stand Test, Timed Up and Go Test, Roland Morris Disability Questionnaire and Modified Schober Test), anxiety and depression level (Hospital Anxiety and Depression Scale), and fear avoidance behavior (Fear Avoidance Beliefs Questionnaire). Evaluations were carried out at the start of the study, at the end of the 2-week treatment period, and also at week 6 after treatment. In intra-group comparisons, the results obtained in pre-treatment, post-treatment and post-treatment 6th week comparisons in both groups were statistically significant (p0.05). While the post-treatment Roland Morris Disability Questionnaire results were similar between the two groups (p>0.05), there was more improvement in the CPT+KT group 6 weeks after treatment (p0.05). The results of this study showed that both CPT and CPT+KT improved chronic low back pain immediately after treatment and in the short-term period in terms of all parameters evaluated. However, KT administered in addition to CPT showed additional benefits on pain, functional level, waist awareness, and fear avoidance behavior.