Fibromiyalji sendromlu hastalarda mitokondriyal disfonksiyon ve oksidatif stres düzeyinin belirlenmesi
Assesment of mitochondrial functions and occurrence of oxidative stress in fibromiyalgia patients
  1. Tez No: 358908
  2. Yazar: HALİL PEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ELDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada fibromiyalji (FM) hastalarında mitokondriyal fonksiyonları ve oksidatif stres (OS) varlığını araştırmayı amaçladık. Otuz beş FM tanılı hasta ve 35 sağlıklı gönüllü hasta çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, eşlik eden semptomları ve hassas nokta sayısı kaydedildi. Fonksiyonel durumları Fibromiyalji Etki Anketi (FIQ) ile değerlendirildi. Oksidatif stres durumları kanda Malondialdehit (MDA) ve Süperoksiddismutaz (SOD) seviyeleri ile, ve mitokondriyal disfonksiyon KoenzimQ10 (CoQ10) seviyeleri ölçülerek değerlendirildi. CoQ10 seviyeleri FM'li hastalarda anlamlı olarak düşük bulundu (Z=-2,30 , p=0,021). SOD ve MDA seviyelerinde ise iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. (p>0,05) Ek olarak, kan biyokimyasal parametreleri ile fonksiyonel ve klinik parametreler arasında anlamlı korelesyon tespit edilmedi. Sonuçlarımıza göre, FM'li hastalarda mitokondriyal fonksiyonlar bozuktu. Fakat biz FM'li hastalarda OS tespit etmedik. FM etiyopatogenezinde hücre enerji sistemlerindeki bozukluklar rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate mitochondrial functions and occurence of oxidative stress at fibromyalgia patients. Thirty five patients with fibromyalgia syndrome and 35 healthy controls were included. Socio-demographic characteristics of participants, accompanying symptoms and number of tender points (TP) of the patients were recorded. The functional status was assessed by Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ). The oxidative stress status was evaluated by measuring Malondialdehid (MDA) and Superoksiddismutaz (SOD) levels, and mitocondrial disfunction was evaluated by CoenzymQ10 (CoQ10) levels of blood samples. CoQ10 levels were significantly lower in FM patients (Z=-2,30 , p=0,021). There were no significant difference in SOD and MDA levels between FM and control groups (p>0,05). In addition, no statistical correlation were found between blood biochemical parameters and clinical and functional parameters. According to our results, there is mitocondrial disfunction in FM patients. But in our study we couldn't demonstrate oxidative stress in FM group. The failure at energy systems of cells may contribute at FM etiopathogenesis.