Kontrollü ve kontrolsüz tip 2 diyabet hastalarında LDL'nin oksidasyona direncinin araştırılması
The investigation of resistance to oxidation of LDL in patients with controlled and non controlled diabetes type 2 diyabetes mellitus
  1. Tez No: 156869
  2. Yazar: BERRİN İMGE ERGÜDER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Diabetes Mellitus, şiddetli insulin disfonksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan karbonhidrat, lipid ve protein metabolizma bozuklukları ile karakterize kompleks ve oldukça sık rastlanılan bir hastalıktır. Bu nedenle de etiyopatogenezi ile ilgili bir çok araştırma yapılmıştır. Lipid peroksidasyonu, atheroskleroz, kanser ve daha birçok hastalıkta olduğu gibi diabetes mellitusun da patogenezinde önemli rol oynamaktadır. Uzun süreli hiperglisemi, diyabet hastalarında proteinlerin nonenzimatik glikozillenmesinin artması ve bunların oksidasyonu sonucu serbest radikaller oluşmaktadır. Serbest radikaller ise hücre membran ve komponentlerine saldırarak sonuçta organın fonksiyon bozukluğuna neden olmaktadır. Amaç : Bu çalışmanın planlanmasındaki amaç, diabetes mellitus hastalığının etiyopatogenezinde LDL oksidasyonunun araştırılmasıydı. Metod : Tip 2 diyabetli 90 hasta, HbAic değerlerine göre, kontrollü (< % 5.7), zayıf kontrollü (% 5.7-7.7) ve kontrolsüz (> % 7.7) olarak gruplandırıldı. Ayrıca 37 kişilik sağlıklı kontrol grubu, diyabetli hastalarla, LDL'nin oksidasyona duyarlılığı ve antioksidan potansiyel ölçümleri yönünden kıyaslanmak üzere çalışmaya dahil edildiler. Hasta ve kontrol grubunun serumlarından LDL elde etmek için heparin-sitrat presipitasyon metodu kullanıldı. Elde edilen LDL lipoproteinleri, CuSÛ4 ile oksitlenmeye maruz bırakılarak, oksidasyona duyarlılık TBARS metoduyla değerlendirildi. 10 kontrollü diyabet hastası, 10 kontrolsüz diyabet hastası ve 10 sağlıklı kontrol antioksidan potansiyel yönünden de incelendiler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diabetes Mellitus is a disease, which emerges due to severe insulin dysfunction, is characterized with lipid and protein metabolic disorders and is complex and frequently encountered. For this reason, several researches were conducted with regard to ethiopathogenesis. Lipid peroxidation plays an important role in the pathogenesis of diabetes mellitus as in the case of arteriosclerosis, cancer and many other diseases. Free radicals emerge as a result of long term hypoglycemia, increase of non-enzymatic glycosination of proteins in diabetes patients and the oxidation of these. Free radicals may attack cell membrane and components and eventually lead to the disorder of the organ. Aim: The aim behind planning this study was to research the LDL oxidation in the ethiopathogenesis of diabetes mellitus disease. Method: 90 Type 2 diabetes patients were grouped as per their HbAic values as controlled (< 5.7 %), weak (5.7 - 7.7 %) and non-controlled {>7.7 %). Further, a healthy control group of 37 has been included in the study for comparison with diabetes patients in terms of the sensitivity of LDL to oxidation and the antioxidant potential measurements. Heparin - citrate precipitation method was used in order to obtain LDL from the serums of patient and control group. Obtained LDL lipoproteins were exposed to oxidation with CuSCU and sensitivity to oxidation was evaluated with TBARS method. 10 controlled diabetes patients, 10 non-controlled diabetes patients and 10 healthy control patients were examined in terms of antioxidant potentials.