İnsan eritrositlerinden 6-fosfoglukonat dehidrogenaz enziminin saflaştırılması, bazı ilaç ve kimyasalların enzim aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Determination of the effect of some antibiotics and some chemicals on human erytrocyte 6-phosphoglukonate dehydrogenase enzyme activity
  1. Tez No: 181491
  2. Yazar: ŞEVKİ ADEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada insan eritrositlerinden saflaştırılan 6-fosfoglukonat dehidrogenaz enziminiüzerinde bazı antibiyotiklerin etkisi araştırıldı. 6-fosfoglukonat dehidrogenaz enziminieritrositlerden amonyum sülfat çöktürmesi ve 2΄,5΄ ADP-Spharose afinitekromatografisi yöntemleri kullanılarak %78,37 ve 6552 kat saflaştırıldı. Enzimaktiviteleri Beutler metoduna göre belirlendi. n vitro şartlarda imipenem, vankomisin,amoksisilin, ornidazol, metronidazol, larnoksikam, sefuroksim ve klindamisin gibiilaçlar enzimi inhibe etmiştir. n vitro şartlarda rifamisin, sülfanil amid sülfasetil amidave linkomisin, enzim aktivitesi üzerinde etkisizdir. nhibisyon etkisi gösteren ilaçlarınI50 ve Ki değerleri tespit edilmiştir.2006, 69 sayfaAnahtar kelime: 6-fosfoglukonat dehidrogenaz, insan, eritrosit, ilaç, inhibisyon
Özet (Çeviri)
The in vitro effect of some antibiotics on human erytrocyte 6-phosphoglukonatedehydrogenase was investigated in this study. Human erythrocyte 6-phosphoglukonatedehydrogenase was purified with ammonium sulfate precipitation and 2΄,5΄ ADP-Sepharose 4B affinity chromatograohy methods. Purification of enzyme was obtainedwith a yield %78,37 and 6552 fold. The enzyme aktivity was determined by Beutler?smethod. Some antibiotics such as imipenem, vancomycin, amoxicillin, ornidazol,metronidazol, lornoxicam, sefuroxime and klindamycin inhibited while, the enzymeactivity in in vitro condition, rifamicin, sulphanylacetamide, sulphanylamide andlinkomicin did not show any effect. The I50 and Ki values of the inhibiting antibioticswere determined.2006, 69 pagesKeyword : 6-phosphogluconate dehydrogenase, human, erythrocyte, drug, inhibition