Çeşitli vücut sıvılarında HPCL tekniği ile neopterin ölçümü ve tüberküloz tanısındaki değeri
- Tez No: 156899
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ERBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
VI.ÖZET Neopterin, insan monosit ve makrofajlarının, özellikle y-interferon >'e uyarılması sonucu salınan pteridin yapısında bir bileşiktir, y-interferon, T hücrelerinin uyarılma derecesine bağlı olarak salınmaktadır. Bu nedenle neopterin hücre aracılı immün yanıtın biyokimyasal belirteci olarak kabul edilmektedir. Tüberküloz, hücresel immün yanıt (T lenfositler, makrofajlar ve bunlardan salınan sitokinler) ile kontrol edilen hücre içi infeksiyonların tipik bir örneğidir. Biz de bu çalışmamızda neopterinin hücresel immün yanıtın bir belirteci olması nedeniyle, tüberküloz şüphesi olan.fakat radyolojik ve balgam incelemelerinde tüberkülozla uyumlu sonuçlar alınamayan hastalarda, sekiz hafta gibi uzun bir süre gerektiren kültür sonuçlarını beklemeden, neopterin düzeylerine bakılarak tedavi başlanıp başlanamayacağını araştırdık. Çalışma grubu 33 tüberküloz şüpheli hasta, 21 sağlıklı kontrol ve 28 tüberküloz plörezili hastadan oluşturuldu. Bu çalışmada floresans detektör, Cıs 4.6 \ım reverse-phase kolon kullanılarak HPLC ile ölçüm yapılmış ve mobil faz olarak pH'sı 6.4 olan 0.015 mol/L fosfat tampon kullanılmıştır. Çalışma sonucunda tekrarlanabildik sonuçları güniçi %1. 2-1.3 arasında ve günlerarası %2.6 olarak bulunmuştur. Verim sonuçlarının ortalama %89.6 olduğu ve 0-4000 nmol/L neopterin konsantrasyonlarında yöntemin lineer olduğu tespit edilmiştir. Tuberkülozlu hastaların idrar neopterin düzeylerinin (251.3±161.2 umol/mol kreatinin) sağlıklı bireylerden (135±22.6 umol/mol kreatinin) yüksek olmasına rağmen istatistiksel anlamlı olmadığı saptandı (p=0.603). Ancak bununla birlikte tüberküloz plörezili hastalardaki neopterin düzeylerinin (890.9±1171.2 umol/mol kreatinin), tüberküloz (251.3±161.2 umol/mol kreatinin), nontuberküloz (158.5±92.4 umol/mol kreatinin) ve sağlıklı kontrollerden (135±22.6 umol/mol kreatinin) anlamlı yüksek olduğu saptandı. (Sırasıyla p=0.003,p=0.001,p
Özet (Çeviri)
VIİ.SUMMARY Neopterin, a compound which has a pteridin structure, is released after the stimulation of human monocytes and macrophages especially with y-interferon. Since y-interferon is released depending on the stimulation level of T cells, neopterin is accepted as a biochemical marker of cell-mediated immune response. Tuberculosis is a typical example of intracellular infections controlled by cell- mediated immune response (T-lymphocytes, macrophages and the cytokines released from them). In our study we investigated whether we could start the treatment according to neopterin levels in patients with suspected tuberculosis with negative radiological and sputum findings, without waiting culture results that take up to 8 weeks. The study group included 33 tuberculosis suspected, 28 tuberculosis pleuresy patients and 21 healthy controls. In this study measurements were performed with HPLC using fluorescent detector and Ci8 4.6 \xm reverse-phase column. Phosphate buffer (0.015 mol/L and pH: 6.4) was used as the mobile phase. Reproducibility of the assay was 1.2-1.3% for intra-day and 2.6% for inter-days measurements. Recovery was 89.6% and the assay was linear between 0-4000 nmol/L neopterin concentrations Although urinary neopterin levels of the patients with tuberculosis (251.3±161.2 umol/mol creatinine) were higher than the healthy controls (135±22.6 umol/mol creatinine), the difference was not statistically significant (p=0.603). But the levels of the patients with tuberculosis pleuresy (890. 9±1 171.2 umol/mol creatinine) was found significantly higher than tuberculosis (251.3±161.2 umol/mol creatinine), non- tuberculosis (158.5±92.4 umol/mol creatinine) patients and heathy controls (135±22.6 umol/mol creatinine) (p=0.003, p=0.001 and p250 umol/mol creatinine, without waiting culture results. But in accordance with other published results, the diagnostic use of neopterin measurements is considered very limited due to the very low specificity. Despite to the mentioned restrictions it might be useful for the follow up of various disease conditions and evaluation of prognosis. 58