Penetran keratoplasti ve derin anterior lamellar keratoplasti yapılan hastalarda korneal topografi,biyomekanik özellikler ve göz içi basıncı parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of corneal topography, biomechanical properties, and intraocular pressure parameters in patients undergoing penetrating keratoplasty and deep anterior lamellar keratoplasty
- Tez No: 1021069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN PARMAK YENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmamızdaki amaç, kliniğimizde Derin Anterior Lamellar Keratoplasti (DALK) uygulanan hastalar ile Penetran Keratoplasti (PKP) uygulanan hastaların kornealarındaki biyomekanik ve topografik özellikleri karşılaştırmak ve keratoplasti sonrası gelişebilen en önemli komplikasyonlardan biri olan glokomun teşhis ve takibinde kullanabileceğimiz göz içi basınç parametrelerini ve ölçüm yöntemlerini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada S.B.Ü. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesinde Derin Anterior Lamellar Keratoplasti yapılan 30 hastanın 31 gözü ve Penetran Keratoplasti uygulanan 36 hastanın 37 gözü retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, klinik bulguları, korneal biyomekanik verileri, topografik verileri ve 3 ayrı cihazdan elde edilen göz içi basınç değerleri incelendi. Elde edilen veriler her iki grup arasında karşılaştırıldı ayrıca göz içi basınç değerleri cihazlar arasında da karşılaştırıldı. İstatiksel analizler SPSS 23 programı kullanılarak yapıldı ve istatiksel anlamlılık değeri olarak p<0.05 belirlendi. BULGULAR: Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, göz tarafı, takip ayı ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği açısından anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). DALK grubunda KH ortalama 10.67 ± 1.71 iken PKP grubunda bu değer 9.58 ± 1.73 bulundu ve iki grup arasında istatiksel açıdan anlamlı fark izlendi (p=0.011). Korneal Histerezis ile en iyi düzeltilmiş görme keskinliği arasında pozitif korelasyon izlendi (rs = -0.428, p<0.001). KH ile antiglokomatöz kullanımı arasında ise zayıf düzeyde ve negatif yönlü bir ilişki eğilimi saptanmış olup, bu durum istatistiksel olarak sınırda bir anlamlılık seviyesinde kalmıştır (rs = - 0.207, p=0.090). DALK grubunda Santral Kornea Kalınlığı ve Korneal Volüm değerleri PKP grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p<0.05). DALK grubundaki sadece 6 hasta (%19,4) takiplerde antiglokomatöz ilaç ihtiyacı gösterirken PKP grubunda 14 hasta (%37,8) antiglokomatöz ilaç ihtiyacı göstermiştir. PKP grubunda antiglokomatöz kullanım oranı DALK grubuna göre iki kat yüksek olsa da istatiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p=0.096). Havalı vii tonometriyle yapılan ölçümlerde 39 hastanın, iCare'de 47 hastanın ve IOPg'de 42 hastanın ölçümleri IOPcc ile yapılan ölçümlerden düşük geldi. Üç ölçüm yöntemi de istatiksel açıdan anlamlı olacak şekilde düşük bulundu (Z=-2.941, p=0.003 / Z=-5.010, p<0.01 / Z=-2.618, p=0.009). SONUÇ: DALK hastalarında kornea biyomekaniğinin PKP uygulanan hastalara göre daha dirençli olduğu görüldü. Korneal Histerezis değeri arttıkça görme keskinliği seviyesinin artması ve antiglokomatöz ilaç kullanım ihtiyacının azalması uygun endikasyonlarda DALK yönteminin PKP'ye tercih edilebileceğini gösterdi. Kornea kompanzasyonlu göz içi basınç ölçümüne göre diğer ölçüm yöntemlerinin özellikle yüksek göz içi basınç seviyelerinde hatalı ölçümler yapması keratoplasti sonrası glokom teşhis ve takibinde dikkatli olunması gerektiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: The aim of this study is to compare the biomechanical and topographical properties of the corneas of patients who underwent Deep Anterior Lamellar Keratoplasty (DALK) and Penetrating Keratoplasty (PKP) in our clinic, and to examine the intraocular pressure parameters and measurement methods that we can use in the diagnosis and monitoring of glaucoma, one of the most important complications that can develop after keratoplasty. MATERIAL AND METHODS: This study retrospectively examined 31 eyes of 30 patients who underwent Deep Anterior Lamellar Keratoplasty and 37 eyes of 36 patients who underwent Penetrating Keratoplasty at S.B.Ü. Bursa High Specialization Training and Research Hospital. Demographic data, clinical findings, corneal biomechanical data, topographic data, and intraocular pressure values obtained from three different devices were analyzed. The obtained data were compared between both groups, and intraocular pressure values were also compared between the devices. Statistical analyses were performed using SPSS 23 software, and a statistical significance level of p<0.05 was established. RESULTS: No significant differences were observed between the two groups in terms of age, gender, eye side, follow-up month, and best corrected visual acuity (p>0.05). The mean corneal hysteresis (CH) was 10.67 ± 1.71 in the DALK group and 9.58 ± 1.73 in the PKP group, showing a statistically significant difference between the two groups (p=0.011). A positive correlation was observed between corneal hysteresis and best corrected visual acuity (rs = - 0.428, p<0.001). A weak, negative correlation was found between CH and antiglaucomatous use, remaining at a borderline statistical significance level (rs = -0.207, p=0.090). Central corneal thickness and corneal volume values were significantly higher in the DALK group compared to the PKP group (p<0.05). In the DALK group, only 6 patients (19.4%) required antiglaucoma medication during follow-up, while in the PKP group, 14 patients (37.8%) required ix antiglaucoma medication. Although the rate of antiglaucoma use was twice as high in the PKP group compared to the DALK group, no statistically significant difference was observed (p=0.096). Measurements taken with air tonometry were lower in 39 patients, 47 patients in iCare, and 42 patients in IOPg compared to measurements taken with IOPcc. All three measurement methods were found to be statistically significantly lower (Z=-2.941, p=0.003 / Z=-5.010, p<0.01 / Z=-2.618, p=0.009). CONCLUSION: In DALK patients, corneal biomechanics were found to be more resistant compared to patients who underwent PKP. The increase in visual acuity and decreased need for antiglaucoma medication as corneal hysteresis values increased indicated that DALK could be preferred over PKP in appropriate indications. The fact that other intraocular pressure measurement methods, especially at high intraocular pressure levels, produce inaccurate measurements compared to corneal-compensated intraocular pressure measurement, highlighted the need for careful attention in the diagnosis and follow-up of glaucoma after keratoplasty.